HUZUR EVİ YAPILMASI İÇİN DİNAR KAYMAKAMI DURU’YA TALEPLER İLETİLDİ

  • 11 Temmuz 2024
  • 241 kez görüntülendi.
HUZUR EVİ YAPILMASI İÇİN DİNAR KAYMAKAMI DURU’YA TALEPLER İLETİLDİ
REKLAM ALANI

HUZUR EVİ YAPILMASI İÇİN DİNAR KAYMAKAMI DURU’YA TALEPLER İLETİLDİ

Dinar’a Huzur Evi ya da yaşlı bakım rehabilitasyon merkezi yapılması için oluşturulan heyet Dinar İlçe Kaymakamı Kemal Duru’yu makamında ziyaret etti.

Huzur evi yapımı için destek olmak isteyen Aslen Dinarlı olan Amerika’da yaşayan Necati Şahin ve Hollanda’da ikamet eden Süleyman Battal, Gazeteci Yazar Hilmi Çalışkan ve Gazi Mehmet Çavuş Mahalle Muhtarı Niyazi Yılmaz’ın da katıldığı kaymakam ziyaretinde Huzur Evi yapımı için tüm Dinarlıların elini taşın altına koyması gerektiği belirtildi.

REKLAM ALANI

Bir saati geçen bu önemli toplantıda konuşan Hilmi Çalışkan Yardımseverler Derneğine ait olan Huzur Evi’nin yıkıldığını ve yaklaşık 3 yıldır ilçenin bu hizmetten yoksun kaldığını kaydetti. Huzur evi yapılması için Milletvekili Ali Özkaya ve Mustafa Tarlacı ile gerekli görüşmeleri de gerçekleştirdiğini ifade eden Çalışkan şöyle konuştu, “Tüm Hemşerilerimizin de talep ettiği gibi ilçemize bir huzur evi yapılması gerekmektedir. Konuyla alakalı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tarlacı ile bir görüşme yapıldı. Bu görüşme sonucunda ise yapılacak yerin tespit edilip projenin hazırlanması durumunda bakanlığında devreye girebileceği belirtildi.

Yine Ak Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya ile yapılan istişare sonucunda ise, huzur evinin temellerinin belediye ya da özel şahıslar tarafından atılması durumunda gerisini devletin yapabileceği söylendi.

Huzur evi yapımı için gereken maddi desteği sağlamak isteyen hayırsever vatandaşlardan Necati Şahin ve Süleyman Battal’da gurbetçiler olarak kendilerinin üzerlerine ne düşüyorsa yapmaya hazır olduklarını belirttiler.

Kendisine gelen talep ve istekleri dinleyen Dinar İlçe Kaymakamı Kemal Duru ise, halktan gelen talepleri en iyi şekilde yetkili mercilere iletmekle görevli olduklarını, kaymakamlık adına kendilerine verilecek olan görevi en iyi şekilde yapacaklarını söyledi.

BAKAN GÖKTAŞ HUZUR EVİ YERİNİ İNCELEMİŞTİ

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş bundan yaklaşık üç buçuk ay önce huzur evi yapımı için uygun görülen Düden mevkinde bulunan Millet Bahçesinin üst tarafında bulunan yeri yetkililerle incelemiş ve bu yerin huzur evi yapımı için uygun olduğunu söylemişti. Dönemin Dinar Belediye Başkanı Nihat Sarı tarafından Millet Bahçesine huzur evi projesi çizilmiş yeri ise resmi olarak belirlenmemişti.

Dinar huzur evi için ise şimdiye kadar belirlenen tek resmi yer Dinar Çivril yolunda bulunan Yaka Köyü yakınlarında bir yerin olduğu 14 Mart 2022 tarihi itibariyle bu kararın alındığı ifade edildi. 110 Bin metre kare büyüklüğünde bulunan bu yere ise Dinar halkı şehre uzak olduğu gerekçesiyle sıcak bakmadı.

Son olarak ise Yeni devlet hastanesi yolu üzerinde bulunan ve 4 bin M2’lik bir alana sahip olan eski meteorolojinin bulunduğu yerin hem çarşıya hem de hastaneye yakınlığı sebebiyle tercih konusu oldu.

Dinarlı vatandaşlarımız konuyla alakalı yer tahsisi konusunda huzur evinin yapımı konusunda Dinar Belediye Başkanı Veysel Topçu’dan, Dinar Kaymakamı Kemal Duru’dan, Sosyal Hizmetler Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tarlacı’dan, Milletvekili Ali Özkaya’dan ve hemşerimiz Bakan Mahinur Özdemir Göktaş’tan yardım bekliyor.

DİNAR’A HUZUR EVİ NEDEN ŞART?

Eski huzur evi binasının çürük olması nedeniyle yıkılmasının ardından ilçede birçok yaşlı vatandaşlarımız mağdur olmuş çevre il ve ilçelerde bulunan huzur evlerine yerleştirilmek zorunda kalmışlardı. Dinar’ın bulunduğu coğrafi konum, nüfusu, 60 köy, 2 kasabaya sahip oluşu ve çevresinde Başmakçı, Dazkırı ve Evciler gibi ilçelerin olması nedeniyle bölgesel olarak çalışması beklenen bir huzur evinin olması bir kez daha gündeme gelmiş durumda.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ