https://www.dinarumuthaber.net/wp-content/uploads/2021/03/74f99d44-ac43-44fe-93c9-f36f057a4150.jpg

6. Kitapların En Mükemmeli

Musa Bilgiz

Yazarın şu ana kadar yazılmış 22 makalesi bulunuyor.

6. Kitapların En Mükemmeli
Allah’ın kitapları, O’nun sözlerinin harflere, satırlara dökülmüş şeklidir. Allah’ın söz ve kitaplarının tümü güzeldir.
Ancak bunlar içinde Kur’an’ın apayrı bir yeri vardır. Çünkü Kur’an, en güzel söz ve en mükemmel kitaptır. Allah, sözlerin ve kitapların en güzeli olan bu Kur’an’ı kendi içinde tutarlı, ayetleri arasında müthiş bir ahenk ve uyum olan ve hakikati tüm yönleriyle ele alıp insanların anlaması için farklı üslup ve örneklerle tekrar tekrar açıklayan yüce bir kitap hâlinde indirmiştir.
İnsaf sahibi olan ve ön yargılardan uzak bir şekilde Kur’an’ı okuyan her kişi, Kur’an ayetlerinin, kendi içinde tutarlı, ayetleri arasında eşsiz bir ahenk ve uyum bulunduğunu ve hakikati tüm yönleriyle ele alıp tekrarlayan mükemmel bir kitap olduğunu hemen fark edecektir.
Varlık âleminde ister ilahi ister beşeri kaynaklı olsun hiçbir kitap, Kur’an’ın yücelik ve üstünlüğüne ulaşamaz.
Burada şu soru aklımıza gelebilir: Kur’an dışındaki ilahi kitapların tahrif olmadan önceki halleri yani asılları da Allah kaynaklı değil midir?
Bu soruya vereceğimiz cevap, şüphesiz evet olacaktır. Şu kadar var ki ilahi mesajlar, insanlığın gelişim, bilgi ve anlayışlarıyla orantılı olarak gönderilmişlerdir. Kur’an, son kitap olarak, insanlığın gelişimine paralel olarak tekâmül etmiş bir kitaptır.
Çünkü Kur’an, getirdiği mesajların ötesinde, kendinden önceki kitapların meyvelerini, hükümlerini, güzelliklerini de kendinde toplayan bir kitaptır. İşte bu yüzden Kur’an diğer kitaplardan farklılık gösterir.
Peygamberimiz, insanın sözleri ile Allah’ın sözleri arasındaki farklılığı belirtmek amacıyla “Allah’ın sözlerinin diğer sözlere üstünlüğü, Allah’ın, yarattıklarına üstünlüğü gibidir” buyurarak bu gerçeği ifade etmiştir.
Çünkü “Allah katında, O’nun sözünden daha yüce hiçbir söz yoktur. Kullar da Allah’ın sözünden daha sevimli hiçbir sözle O’na karşılık vermemişlerdir.”
Cabir b. Abdillah’tan gelen bir rivayete göre, Allah Resulü (s.a.v) bir hutbesinde şöyle demiştir: “Sözlerin en doğrusu, Allah’ın Kitabı; yaşantı ve tavrın en güzeli ise Muhammed’in yaşantı ve tavrıdır …”.
Kaf, 50/1
Buruc, 85/21
Hicr, 15/87
Zümer, 39/23

YAZARIN SON YAZILARI
Gönüllerin Şifası - 15 Haziran 2021
Gerçeği Hatırlatan - 14 Haziran 2021
Çok Önemli Haber - 20 Nisan 2021
ŞEREFLİ KİTAP - 2 Nisan 2021
Akif ve Milli Birlik 8 - 29 Mart 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ