https://www.dinarumuthaber.net/wp-content/uploads/2021/03/74f99d44-ac43-44fe-93c9-f36f057a4150.jpg

Atatürkçü Düşünce Derneği 12. Kongresini Gerçekleştirdi

  • 20 Mart 2022
  • 179 kez görüntülendi.

Atatürkçü Düşünce Derneği 12. Kongresini Gerçekleştirdi
Atatürkçü Düşünce Derneği Dinar şubesinin 12 olağan genel kurul toplantısı Dinar Belediye kültür merkezi düğün salonunda gerçekleştirildi divan kurulu başkanlığını İbrahim Başkaya’nın  yaptığı kongre’de saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mız okundu gerekli gündem maddeler görüşüldükten sonra bir konuşma gerçekleştiren dernek başkanı Kenan Özdemir şunları söyledi,”
“Gerçek devlet adamlığı bir milleti olduğu biçimden olması gereken biçime dönüştürme sanatıdır”W.R. Alger.
Sayın divan, saygıdeğer Kemalistler, değerli misafirler, değerli basın derneğimizin 12. Olağan Kongresine hepiniz hoş geldiniz.
16 Mayıs 1919 Mustafa Kemal Paşa ve 18 yurtseverin Anadolu’ya geçmek için Bandırma vapurunun bulunduğu iskelede toplanırlar.Bu arada işgal kuvvetleri Bandırma vapurunda arama yapmak için gelirler.Mustafa Kemal Paşa kaptan İsmail Hakkı’ya niçin geldiklerini sorar.İsmail Kaptan; “silah arıyorlarmış Paşam” der.Mustafa Kemal Paşa işgal güçlerini kastederek; “ Aptallar bu vapur silah değil umut götürüyor, özgürlük ve bağımsızlık götürüyor.Bunlar özgürlük ve bağımsızlık ateşinin silahtan daha üstün olduğunu bilmiyorlar.Herşeyi silahla çözeceklerini sanıyorlar.” Der.
16 Mayıs 1919 da hareket eden Bandırma vapuru 19 Mayıs 1919 da Samsun’a varır. Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşları birkaç gün Samsun’da kaldıktan sonra Havza’ya ve oradan Amasya’ya doğru yola çıkarlar.Amasya ‘da Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarını karşılayanlar arasında Amasya Müftüsü Hacı Hafız Tevfik Efendi bulunmaktadır. Hacı Hafız Tevfik Efendi Dürrizade Abdullah, İskilipli Atıf ve Mustafa Sabri gibi İngiliz Muhipler Cemiyeti üyesi olmayıp, ülkenin işgal edilmesini diğerleri gibi içine sindiremez. Bütün kutsiyetiyle Kuvayı Milliyeye destek verir. “ …Paşam bütün Amasya emrinizdedir.Gazanız mübarek olsun…”der.
22 Haziran’da Amasya Tamimi yayınlanır. “MİLLETİN KADERİNİ YİNE MİLLETİN AZİM VE KARARLILIĞI KURTARACAKTIR.” İlkesiyle Cumhuriyetin ulusal egemenliğinin temeli atılıyordu. Erzurum ve Sivas Kongrelerinde alınan “ MANDA VE HİMAYE KABUL EDİLEMEZ YA İSTİKLAL YA ÖLÜM” parolasıyla da özgürlük ve tam bağımsızlık vurgusu yapılıyordu.
23 Nisan 1920 de Ankara’da açılan Büyük Millet Meclisi ulusal egemenliği her türlü kişi ve kuruluşların üstünde tutarak tam bağımsız ve ulusal egemenliğe dayalı Türküye Cumhuriyeti’ nin temelleri atılıyordu.
Kırk ay süren bu topyekün mücadele her türlü yoksulluğa rağmen emperyalistlerin maşası Yunanlılar ile işbirlikçi gerici hainler 9 Eylül 1922 de İzmir’de denize dökülerek Türk Milletinin gerçek anlamdaki beka sorunu ortadan kaldırılıyordu. Mondros ve Sevr paçavraları yırtılarak suratlarına çarpılırken, Türk Milletinin özgürlük ve bağımsızlık belgesi LOZAN tescil ettiriliyordu.
Misyonunun sadece yurdu kurtarmak olmadığını bilen Mustafa Kemal Atatürk temeli Türk kültürü ve Türk kahramanlığı olan Türkiye Cumhuriyetini kurarak; Cehalete, geri kalmışlığa ve yoksulluğa karşı yeni bir savaş açıyordu.Böylece 600 yıllık ümmetçi yapıdan, tek uluslu, çağdaş, demokratik, laik cumhuriyet hedeflenmiştir.Yüce Atatürk’ün askeri ve siyasi önderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyetinin temelinde bu ulusun öncelikle tam bağımsızlığı ve ulusal istence dayalı yönetim sistemi yatar.Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet ulusun aydınlanma hareketidir.
Bu Cumhuriyetin’ de temel esasları şöyledir;
-TAM BAĞIMSIZLIK VE ULUSAL EGEMENLİK
-ÜLKENİN VE MİLLETİN BÖLÜNMEZ BÜTÜNLÜĞÜ
-LAİK CUMHURİYET VE LAİK EĞİTİM
-KOMŞULARLA İYİ GEÇİNME VE İŞBİRLİĞİ
-YURTTA BARIŞ DÜNYADA BARIŞ”dedi.
Yapılan bu konuşmanın akabinde ise ADD üyelere Kenan Özdemir başkanlığında tek liste şeklinde bir oylama gerçekleştirerek Özdemir’in yeniden başkanlığa seçti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ