https://www.dinarumuthaber.net/wp-content/uploads/2021/03/74f99d44-ac43-44fe-93c9-f36f057a4150.jpg

BARINAK DEĞİL REHABİLİTASYON MERKEZİ

  • 16 Haziran 2021
  • 432 kez görüntülendi.

BARINAK DEĞİL REHABİLİTASYON MERKEZİ

Dinar Belediye Başkanı Nihat Sarı’nın seçim beyannamesinde yer alan Sahipsiz Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi veteriner hekim kontrolünde bütün çalışmalarına devam ediyor. Açıldığı günden bugüne son derece düzenli ve disiplinli bir performans gösteren rehabilitasyon merkezi son zamanlarda bazı vatandaşlarımız tarafından hayvan barınağı olarak algılanıyor. Hayvan barınağı ile rehabilitasyon merkezinin görev, yetkileri ve yapması gereken işlerin çok farklı olduğu veteriner hekimimiz Ramazan Özsarı tarafından belirtildi.

Vatandaşlarımız Dinar’daki merkezde hayvanların hepsinin toplanarak ömür boyu orada bakılacak olması ve asla sokağa geri bırakılmayacak gibi hatalı bir bakış açısı ile olaya baktıklarını belirten Dinar Belediyesi Sahipsiz Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi Veteriner Hekimi Ramazan Özsarı merkezin çalışma kanunu gereği sokak hayvanının gerekli tedavilerinin yapılmasının ardından alınan sokağa geri bırakılması gerektiğini söyledi.

Özsarı Dost Ajans ve Dinar Halkının Gazetesi ekiplerine verdiği röportajında konuyla alakalı olarak şunları söyledi, “Burası Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezidir. Kamuoyunda bu bölgenin barınak olarak görünmesi yanlıştır.  Bizim rehabilitasyon merkezinde yaptığımız işler, Dinar Belediyesi ile birlikte aldığımız sokak hayvanlarını tedavi edip gerekli müdahaleleri yapmaktır.

Ayrıca kısırlaştırma tedavilerinin yanı sıra gerekli bütün bakımlarını yaptıktan sonra aldığımız bölgeye sokak hayvanını geri bırakmak şartıyla görevimizi icra etmekteyiz. Sokak hayvanlarına Toplum sağlığı için gerekli tedaviler ve aşılar da yapılmaktadır. Vatandaşlarımızdan duyarlılık bekliyoruz. Hayvan sahiplenmek isteyen vatandaşlarımızı merkezimize bekliyoruz. Satın almayın, sahiplenin diyoruz. Vatandaşlarımızdan, sokakta yardıma muhtaç hayvanlar gördüğünde belediyeye, bizlere haber vermelerini rica ediyoruz. Tüm masraflar ve tedavi giderleri belediyemizce karşılanmaktadır” dedi.  

Sahipli, Sahipsiz Bütün Hayvanlar Küpelenecek, Çiplenecek

Dinar Belediye Veteriner Hekimi Ramazan Özsarı yeni çıkması planlanan sokak hayvanları yasasına göre bütün hayvanların çiplenip, küpeleneceğini söyledi. Bu durumun mecburi olacağını da kaydeden Özsarı, “Yeni çıkacak kanuna göre, sahipli, ya da sahipsiz hayvanların, çiplenmesi ve küpelenmesi mecburidir. Hayvanların takibi veya herhangi bir vaka olduğunda hayvanların aşılı olup olmadığını çip numarasından takip edebileceğiz” şeklinde konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ