https://www.dinarumuthaber.net/wp-content/uploads/2021/03/74f99d44-ac43-44fe-93c9-f36f057a4150.jpg

Başkan Acar Kanal 3 Ekranına Konuk Oldu

  • 28 Ocak 2019
  • 1.135 kez görüntülendi.

Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar Kanal 3 ekranlarında yayınlanan ve İsmail Sagun'un modaretörlüğünde sunulan "İşte Başkan" programına konuk oldu.

Yaklaşık 3 saat süren program boyunca Başkan Acar Sagun'un ve vatandaşların bütün sorularını yanıtladı.

"27 Milyon TL'lik Yatırım Gerçekleştirildi"

İlk belediye başkanı olduğu dönemde Dinar Belediyesinin 26 Milyon TL borcu olduğunu, 10 yıllık görev süresince SGK yapılandırma borçları hariç 1 kuruş bile borcun olmadığını söyledi. Bu kadar fazla borç varken 27 Milyon TL'lik te yatırım yapıldığını belirten Başkan Acar TV programında şunları söyledi, "10 Yıldır ekibimizle birlikte Dinar'a hizmet ediyoruz. Belediye olarak kazandığımız günden beri kamulaştırmaya ve emekli olan personellere çok para harcadık. Zamanında ilçede doğru düzgün yol yoktu, biz yol yapma rekoru kırdık. Doğalgaz konusunda diğer ilçelere göre en fazla doğalgaz yatırımını biz aldık. uzun bir süredir yaşanan içme suyu sorunu ve yüksek katlara basınçlı su çıkmaması olayını kökten çözdük" dedi.

"Siyaset Rozetini Çıkarttım"

Belediye Başkanı Saffet Acar, Kanal 3'te çıktığı programda belediye içerisinde kesinlikle siyasetten uzak, bütün vatandaşlara eşit mesafede olarak bütün personellerin ona göre hizmet ettiğini, kendisinin de siyaset rozetini çıkarttığını belirterek, "Dinar Belediyesine girip de kimse benim işim görülmedi diyemez. Hiç bir vatandaşımıza hangi partilisin diye sorulmaz. Bizim işimiz sadece ilçemize hizmet etmektir" şeklinde konuştu.

"Geldiğimizde Mazot Benzin Yoktu"

Başkan Acar ilk göreve geldiklerinde belediye mazot ve benzin olmadığını ve belediyenin kasasının da boş olduğunu ifade ederek şunları söyledi, "10 yıl içerisinde personellerimizin maaşlarını ve ikramiyelerini günü gününe ödedik. Bir tane personelimiz ben paramı gününde alamadım diyemez"

 

"Yapılacak olan Projeleri Anlattı"

Modaretörün salı pazarı projesi, Cumhuriyet Meydanı projesi otogar projesi ve Menderes Nehri projelerinin ne aşamada olduğunu sorması üzerine konuşan Başkan Acar konuşmasına şu şekilde devam etti, "Salı pazarı konusunda vatandaşlarımızı bilgilendirmek için bu konuyu muhtarlar toplantısında da anlattım. Biz salı pazarı için önceden bir proje hazırlatmak için gerekli girişimleri başlattık. Araştırmalarımız sonucunda pazar yerinin tapusunun belediyeye ait olmadığını öğrendik. Dİnarlı bir şahsın üzerine çıktı. Sonra koskoca salı pazar yerini kamulaştırarak kamulaştırma bedelini de vatandaşımıza ödemek şartıyla yeri aldık. Sonra yine bir baktık ki pazar yerinin içerisinde küçük küçük bir sürü ayrı parseller var. Bu parsel sahiplerini, varislerini bulup hepsini kamulaştırdık. Şimdi ise salı pazarı için harika bir projemiz var. Yeni dönemde kesinlikle yapacağız. Cumhuriyet Meydanı projesi olarak ise lise caddesi üzerinden çalışmalarımız başlamıştı. Bazı küçük sorunlar nedeniyle durakladı. Ama çok güzel bir Cumhuriyet Meydanı projemiz var. Bu projemizi de kısa sürede gerçekleştireceğiz. Menderes Nehri projesi ise tamamen bizim projemiz. Yay bisiklet yolları, ağaçlandırma ve nehir çalışmaları gibi işler yapılacaktı. DSİ yetkililerimizle birlikte Menderes'te defalarca çalışma yaptık" dedi.

 

"Mezarlık, Cenaze Hizmetleri ve Suçıkan Park Olarak En İyi Hizmeti Verdik"

Belediye Başkanı Saffet Acar, Mezarlıkta çok büyük düzenlemelerin yapıldığını, vatandaşların yazın tozdan, kışın ise çamurdan kurtularak, mezarlık yollarına kilitli parke taşı, çeşmeler, abdesthane, mescit gibi bazı alanlarının da yapıldığını söyledi. Cenaze hizmetleri olarak zabıta müdürlüğü bünyesinde cenaze timi kurduklarını, vatandaşların cenazelerini belediyeye bildirmeleriyle cenaze hizmetlerinin başladığını söyledi. Taziye çadırı, yemek, masa, sandalye, taşıma, yıkama gibi bütün işlemlerin karşılıksız olarak verildiğini belirten Başkan Acar, Dinar'ın göz bebeği olan Suçıkan Park Tesisleri hakkında da yapılan çalışmaları anlattı. Göreve ilk geldiklerinde Suçıkan Park'ta kapalı bir yer olmadığını kaydeden Başkan Acar şunları söyledi, "Suçıkan Parkımızda kışın oturulabilecek kapalı bir alan yoktu. Biz burada bir çalışma yaparak, nezih bir ortam oluşturduk. Çevre düzenlemelerini parkımızda yaptık. Vatandaşlarımızın tarihi efsaneler ve olaylarla alakalı olarak bilgi sahibi olmaları adına gerekli tabelaları yerleştirirdik. Çocuklarımızın hoşça vakit geçirmelerini sağlamak adına çocuk oyun parkı, dijital ve elektronik çocuk oyuncak aletleri ve çocuk parkuru olmak üzere çok güzel bir sosyal tesis oluşturduk" dedi.

 

"Merak Edilen Mezbaha Projesi Soruldu"

Vatandaşların da kapatılmasından sonra merak ettiği konuların başında yer alan mezbahane konusunda da vatandaşları aydınlatan Başkan Acar, 2012 yılında çok güzel bir mezbaha projesinin yapıldığını, ancak gerekli kredinin kendilerine verilmediğini söyledi. Revize edip halkın hizmetine yeniden sunalım dedik, bu sefer de ilgili il müdürlüğü izin vermedi"

 

"Meteoroloji Binası Elimizden Alındı"

Alzheimer evi oluşturmak için dönemin bakanlığı olan Orman ve Su İşleri bakanlığının imzasıyla belediyeye 25 yıllığına verilen Meteoroloji binasının sebepsiz yere geri alındığını da kaydeden Acar şöyle konuştu, "Dinar'da yaklaşık 100 tane Alzheimer hastası vatandaşımız var. Nüfusumuza göre oranla bu sayı çok fazla. Belediye olarak Alzheimer hastalarımıza yönelik bir çalışma yapalım dedik. Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu imzasıyla meteoroloji binası bize 25 yıllığına verildi. Sonra biz tam Alzheimer evini kuracağımız esnada resmi bir yaz geldi. Meteorolojik sistemlerin etkileneceğinden dolayı burayı geri alıyoruz denildi. Meteorolojik tahminler artık bu binalarda değil uydu aracılığıyla yapılıyor. 1 yıl mahkemesi sürdü. Sonunda ise mahkeme kararıyla elimizden burayı aldılar" şeklinde konuştu.

"320 Gencimiz Daha İş Sahibi Olacak"

Belediye Başkanı Saffet Acar, kendisine ait olan iş yerlerinde bir çok vatandaşa iş imkanı sağladığını, 1995 yılında meydana gelen deprem de bile ilçeyi terk etmediklerini, son zamanlarda Çinlilerle yapılan anlaşma gereği ilçeye Lokomotif fabrikasını kuracaklarını söyledi. Yaklaşık tam kapasite olarak 320 kişinin burada iş sahibi olacağını da bildiren Acar, "Buradaki amacımız gençlerimize iş imkanları sunmaktır. Biz aile olarak Dinar'ı terk etmedik. İş yerlerimiz evlerimiz hepsi burada. Kuracağımız Lokomotif fabrikasıyla birlikte birçok insanımıza çok kaliteli iş imkanları sunacağız" dedi. Haber Merkezi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ