https://www.dinarumuthaber.net/wp-content/uploads/2021/03/74f99d44-ac43-44fe-93c9-f36f057a4150.jpg

BİR KAÇ YERDEN MAAŞ ALMAK YASAL MI?

Lozan Sarıoğlu

Yazarın şu ana kadar yazılmış 16 makalesi bulunuyor.
  • 25 Haziran 2021
  • 400 kez görüntülendi.

BİR KAÇ YERDEN MAAŞ ALMAK YASAL MI?

Seksenli yılların başında Belediye yazı işlerinde çalışıyorken üç beş görevi birden yüklemişlerdi bana, o yıllarda Belediyelere de Kaymakamlar bakıyorlardı. Bu kadar işin üzerine Belediye davalarını da takip etmek üzere dava vekilliğini de kaymakam bey üzerime yükleyince itiraz etmiş bu kadar işin altından kalkamayacağımı söylesem de “sana ek üçlet veririz sen yaparsın” diye kestirip atmıştı. Ben ikinci bir üçletin verilemeyeceğini ilerde zimmet çıkarılacağını söyleyerek ret etmiştim. Sonradan bu kararımın doğru olduğu müfettiş tarafından da kanıtlanmıştı. Fakat şimdi bakıyoruz iki üç yerden de değil adam sekiz on yerden maaş aldıklarını gazetelerde, televizyon haberlerinden öğreniyoruz.

Kamu kurumlarından bazılarında birden çok maaş alan bazı kişilerin olduğu ve kamuda saymakla bitmeyecek kadar ücret adaletsizliği, ücret ayrımcılığı yaşandığını bazı Milletvekilleri dile getirdiler. Örneğin; Türk hava yollarının milyonlarca lira zarar ettiğini fakat bir üst düzey müdürünün on dört yerden yüklü maaş aldığını , bir çok üst düzey bürokratların çift maaş aldıkları açıklandı.Birde bunun bilinmeyenleri var. Asgari ücretli üç bin lira alamazken, yıllarca devlete hizmet etmiş anlının akıyla emekli olmuş iki bin lira maaş alamayan emekliler bunları duyunca haliyle isyan ediyorlar. Yukarıda kısaca anlattığım gibi 1980 li yılların başında Belediye başkanlığına da Kaymakamlar atanmışlardı. Ben Belediyenin yazı işlerinin yanı sıra evlenme işlerinin evraklarının ikmali ve akitlerin yapılması, sıkışınca ilan servisinde spikerlik, Başkan vekilliğini birlikte yürütüyordum. Kaymakam bey belediye avukatıyla ters düştü işine son verince bana mahkeme dosyalarını avukattan teslim almamı ve şimdilik bu görevi de yürütmemi isteyince ben karşı cıkmış bu kadar görevin altından kalkamam diye kabul etmemiştim. Ancak bana “Ben soruşturdum Davalara başkandan sonra yalnız Başkan vekilleri girebilir” diye kestirip atmış ve ilerde bunun için de bir ücret veririz diyerek avukatlık ta bizim üzerimizde kalmıştı. Ancak ben ikinci bir maaş verilemeyeceğini, ilerde bana zimmet çıkarılacağı için kabul etmeyeceğimi, ücret almak istemediğimi kendisine bildirmiştim. Belediyenin o yıllarda 74 dava dosyası vardı, o kadar işin arasında bir de avukatlığa başladık. İlk işim rahmetli avukat Metin Arıkan’a giderek bazı konularda bilgi almak durumu anlatmak oldu. Rahmetli bana bazı yolları gösterdi. Diğer taraftan o günlerde Dinar adliyesinde görev yapan ve geçenlerde rahmetli olan ORHAN KARADENİZ ile sık sık muhabbet ettiğimden ondan da bazı bilgiler alarak işe koyulduk ve bu avukatlık yaklaşık iki seneden fazla sürdü.

Tam o sıralarda Normal teftiş için bir mülkiye müfettişi teftiş için belediyeye geldi. Kaymakamlık, Nüfus diğer daireler ve Belediye yazı işleri, evlenme en son teftişi yaptıktan sonra bana dikte ettirerek teftiş lahiyalarını (raporlarını ) yazdırmaya başladı. Tabi şimdiki gibi bilgi sayar olmadığı için daktilo ile raporları yazıyordum. O aralarda müfettişle birkaç defa Ellere gök gölle yemeğe gitmiştim. Bunu bilen kaymakam Hürmüz Bey müfettişe yaptığı yemek davetlerini hep geriye cevirmiş ilerde işler bitince gideriz Kaymakam Bey diye cevaplamıştı. Müfettiş Yine bir gün raporların yazılımı son günü bana, kaymakam beye söyle bu akşam balık yemeye gidelim dedi. Hemen kaymakamı aradım yerinde yoktu zabıta memurlarına aratırdım ve Suçıkanda olduğunu haber alınca hemen oraya gitti ve Müfettişin yemek davetini anlattım beraber belediyeye geldik. Hazırlıklar bittikten sonra belediyenin makam aracıyla elderede akşam yemeğinde balık ve ikişer duble rakı hesabı yemin billah Rahmetli Hürmüz bey ödedi. Ben orada hemen yeri gelmişken diye ikinci maaş durumunu müfettişe sordum. “Müfettiş

bey, Kaymakam bey bana avukatlığı da yükledi bildiğiniz gibi onu da aylardır yapıyorum, bana ikinci bir üçlet ödeyeceklerdi ben kabul etmedim. Alsaydım zimmet çıkarmıydı” diye mahsus sordum. Bana almadığında akıllık etmişsin hem de faizleriyle birlikte senden geri alınması için zimmet tabi çıkardı. Demişti.

Şimdi ben soruyorum; Son günlerde bazı kamuda çalışanların birkaç yerden ve üç beş, maaş aldıkları söylentileri dolaşmaktadır. Benim çalıştığım günlerde böyle maaş alanlar hakkında zimmet çıkarılıp işlemler yapılırken şimdi kanunlar mı değişti? veya iptal mi? Edildi de hiçbir işlem yapılmıyor. Bu suçu işleyenler hala kamuda çalıştıkları yazılıp çizildiği halde sosyal medya da bu duruma rendice edici notlar yazılırken neden bir yetkili kişi bunlara cevap vermek lütfünde bulunmuyorlar. Vatandaşa örnek olmak için bu işlerin başında olanların görevlerini çok yakını da olsa yerine getirilip cezalarının kesilmesi gerekmez mi?

SAYGILARIMLA 05326675701

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hairy licking matures young. 05:06. Am yalama büyükanne (video 1) 08:05.
    lesbian milf matures old young teens licking big butt. 06:15.
    kıllı büyükanne kedi arasında donella alır dolu ile genç
    çük üzerinde the kanepe. 07:00. granny hairy lesbian milf matures ass licking licking.

BİR YORUM YAZ