https://www.dinarumuthaber.net/wp-content/uploads/2021/03/74f99d44-ac43-44fe-93c9-f36f057a4150.jpg

Çok Önemli Haber

Musa Bilgiz

Yazarın şu ana kadar yazılmış 22 makalesi bulunuyor.

              Çok Önemli Haber

            İnsanlık tarihinde hiçbir olay veya hiçbir haber, bu büyük ve önemli Kitab’ın geride bıraktığı izler gibi kalıcı etkiler bırakmamıştır. “De ki o büyük bir haberdir ve siz buna rağmen ondan yüz çeviriyorsunuz”.[1] Bu ayette yer alan ve “büyük haber olarak anlam verdiğimiz en-nebe’ kelimesi, Kur’an anlamını ihtiva ettiği gibi Allah’ın varlığı ve birliğini, Hz. Muhammed’in Allah’tan vahiy alan bir uyarıcı olduğunu, ahiret ve orada vuku bulacak olayları da ifade etmektedir. Ayrıca dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de en-nebe’ kelimesinin çok önemli haber anlamının yanında faydalı ve şüphesiz ilim ifade eden büyük olay anlamının da bulunduğudur. Konumuz Kur’an olduğu için biz, en-Nebe’ kelimesinin ifade ettiği anlamlardan sadece Kur’an konusuna değineceğiz. Buna göre ayetin ihtiva ettiği anlamı: “De ki o Kur’an çok önemli, faydalı ve şüphesiz ilim ifade eden bir haberdir. Bütün bu özelliklerine rağmen siz hala o Kur’an’dan yüz çevirmeğe devam ediyorsunuz” şeklinde düşünebiliriz.

Bu önemli haber, yeryüzünün çehresini değiştirmek, tarihin akışına yön vermek, bu dünya hayatı ile ahiret hayatının mahiyeti hakkında insanı doğru bilgilendirmektedir. Bu haber, insanlığın hem vicdanını hem de günlük hayatını etkisi altına almak ve bunları mutlak hakikate doğru yönlendirmek için gelmiştir. Bu kitap, kıyamete kadar her çağda okunup gündeme getirilmesi ve hayatın her alanına hükmetmesi gereken çok kıymetli bir mesajdır, ama Müslümanlar, bu çok önemli, faydalı ve mutlak ilim ifade eden bu muazzam mesaj hakkında kendilerine düşen görevlerin yeterince farkında olamıyorlar.

Peygamberimize nisbet edilen bir rivayette o şöyle demektedir: “Muhakkak ki ileride kapkaranlık geceler misâli fitneler olacak!”. “Onlardan kurtuluşun yolu nedir, Ey Allah’ın Resûlü?” denildi. Efendimiz şöyle buyurdu: “Allah’ın kitabıyla! Onda sizden öncekilerin olayları, sizden sonrakilerin haberleri ve sizin de hükmünüz vardır. O, hak ile batılın arasını ayıran kesin bir çizgidir; şaka değildir. Her kim kibirlenerek onu terk ederse Allah onu perişan eder. Her kim ondan başka hidâyet ararsa Allah da onu saptırır. O Allah’ın kopmaz, sağlam ipidir. O, apaçık bir nurdur. O hikmetli bir hatırlatmadır. O dosdoğru yoldur. Arzu ve istekler, ona tutunursa sapmaz. Görüşler onun sayesinde karma karışık olmaz. Âlimler ona doymazlar. Onun çokça tekrar edilmesi bıkkınlık vermez. İnsanı hayrette bırakan yönleri tükenmez. Her kim onun ilmiyle ilim sahibi olursa ileri gider. Her kim onunla amel ederse mükâfat alır. Her kim onunla hükmederse adaletle hükmetmiş olur. Her kim ona tutunursa doğru yolu bulur”.[2]

[1] Sad, 38/67-68

[2] Ebu Muhammed ed-Darimî, Sunenu’d-Darimî, Daru’l-Kitabi’l-Arabî, Beyrut, 1417, Fedailü’l-Kur’an, 1

YAZARIN SON YAZILARI
Gönüllerin Şifası - 15 Haziran 2021
Gerçeği Hatırlatan - 14 Haziran 2021
Çok Önemli Haber - 20 Nisan 2021
ŞEREFLİ KİTAP - 2 Nisan 2021
Akif ve Milli Birlik 8 - 29 Mart 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ