https://www.dinarumuthaber.net/wp-content/uploads/2021/03/74f99d44-ac43-44fe-93c9-f36f057a4150.jpg

4 Yıllık Okul Nereye Yapılacak ?

4 Yıllık Okul Nereye Yapılacak ?

4 Yıllık Okul Nereye Yapılacak ?

Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinde yapılması planlanan 4 yıllık Uygulamalı Bilimler Yüksek Okuluyla alakalı yer sorunu devam ediyor. Ak Parti Milletvekili Ali Özkaya’nın dört yıllık okulun açılması için resmi gazetede yayınlamasının müjdesini vermesinin ardından yer arayışları başlamış fakat bir türlü bulunamamıştı.

Son olarak Devlet Demir Yollarına ait olan bir alana yapılması kararlaştırılan ve ilçede faaliyet gösteren okulu yapacak olan firmaya da danışılması beklenen 4 Yıllık Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu için yer sorunu devam ediyor.

TCDD’ye ait olan yerin Kredi Yurtlar Kurumu Müdürlüğüne yakın olması ve en uygun yer olarak kabul görmesi okulun bu bölgeye yapılacağını işaret ediyordu. Sonradan yerin küçük olduğu, ileri de okulun büyümesi halinde bu yerin metrekare olarak küçük kalacağı iletilmiş, en uygun yerin eski devlet hastanesinin bulunduğu yer olarak belirtilmişti. Ancak son verilen kararla eski hastane binasının da muhtemelen kamu yatırımı için kullanılacağı, 4 yıllık okulun demir yollarına ait olan bölgeye yapılacağı bir kez daha belirtilmişti. Şu an ise nereye yapılacağı tam olarak netleşmeyen okula açılacak olan bölümlerin YÖK tarafından reddedildiği ifade ediliyor. 4 yıllık Yüksek Okulun içerisinde İnfaz Koruma Memurluğu, Zabıt Kâtipliği, İdari Müdürlük (Adliye Müdürü, Ceza Evi Müdürü vs. gibi) bölümlerin bulunacağı söylenmişti. Ancak son edinilen bilgilere göre YÖK’ün bu bölümleri reddettiği iddia edildi.

Vatandaşlar Kesinlikle Geniş Bir Yer Olmalı

Dinarlı vatandaşlar Dinar Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu’nun nereye yapılmasıyla alakalı olarak Dinar’ın çok büyük bir ilçe olmadığını, yer olarak geniş bir alana yapılması gerektiğini belirtti. Önemli olan yapılacak arsanın büyüklüğüdür diyen vatandaşlar, “Dinar’ı yaya olarak gezseniz toplamda 20 dakika. Çok büyük bir ilçe değil. Nereye yapıldığının da pek fazla önemi yok. Önemli olan geniş bir arazide yapılması. Çünkü ilerleyen zamanda Yüksek Okulun fakülteye, kampüse dönüşme ihtimali var”

Okulu Güriş Mi Yapacak?

4 Yıllık Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulunu ilçede enerji yatırımı olarak faaliyet gösteren Rüzgar Türbinlerinin kurucusu olan Güriş isimli firmanın yapacağı belirtiliyor. Güriş’ten şu ana kadar resmi bir açıklama yapılmadı, fakat edinilen bilgiye göre Güriş’in okulu yapmaya taahhüt ettiği, yer belirleme çalışmalarının sona ermesini bekledikleri öğrenildi.

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ