https://www.dinarumuthaber.net/wp-content/uploads/2021/03/74f99d44-ac43-44fe-93c9-f36f057a4150.jpg

Doğru Beslenemeyen Çocuk Başarılı Olamaz

  • 04 Kasım 2017
  • 1.138 kez görüntülendi.
Doğru Beslenemeyen Çocuk Başarılı Olamaz

Doğru Beslenemeyen Çocuk Başarılı Olamaz

ODTÜ Mezunu Emekli Kimya mühendisi Mustafa Koca Dinar Öğretmen Ünal Yılmaz Kolejinde her hafta Cuma günleri gerçekleştirilen Kariyer Yıldız günlerine katılarak kendi hayatı, iş hayatı ve sağlıklı beslenme konularıyla alakalı öğrencilere seminer verdi.

Kimya mühendisi Mustafa Koca, çörek otu, hünnap, ışkın, çiriş, dağ çileği, keçiboynuzu, kudret narı, buğday rüşeymi, buğday çimi, semizotu, ayrık otu, gojibery, gilaburu, altın çilek, denizkadayıfı, demir dikeni, yapışkan andız otu, kapari, enginar, zeytin yaprağı, atkestanesi gibi yüzlerce çeşit bitki kullanarak ürettiği probiyotikli turşularıyla en çok çeşit turşu kurma rekor denemesini gerçekleştirerek Guinness Rekorlar Kitabına girmeyi başarmıştı.

1065 Probiyotikli turşu yaparak tarihe geçen Mustafa Koca Ünal Yılmaz koleji öğrencilerine kendisinin Mersin’e bağlı bir köyde dünyaya gelip büyüdüğünü, Musalı Köyü İlk Okulunda okuduğunu anlatarak şunları söyledi, “Köy okulunda okumak ya da köy yerinde doğmak beni hiçbir zaman yıldırmadı. Tam tersi azimle ve inatla mücadele ettim. Eğitimde ki en büyük eksiğimiz öğrencilerimize çok ders çalışın demektir. Çok ders çalışmak başarıya ulaştırmaz. Az ders çalışarak çok daha fazla şeyler başarılabilir. Önemli olan da budur” dedi.

Sağlıklı Beslenme Konusunda Öğrencileri ve Velileri Uyardı

Emekli Kimya Mühendisi Mustafa Koca öğrencileri ve velileri sağlıklı beslenme konularında uyararak, sağlıksız beslenen bir çocuğun derslerinde ve okulunda başarılı olmasının imkanı olmadığını söyledi. Öğrencilere bazı uyarılarda da bulunan Koca şunları kaydetti, “Yaşamımıza katkıda bulunan bu canlılar bağırsak içerisinde belli bir düzende bulunurlar. Bu canlılara probiyotik (faydalı bakteri) denilir. Ancak bunlar dar bir kapsamda düşünülmemelidir. Beş ana grup altında binlerce çeşit faydalı bakteri vardır. Tıpkı padişaha bağlı yeniçeri askerleri gibi davranırlar. Beslendikleri sürece üzerinde yaşadıkları organizma yararına çalıştıkları halde beslenemediklerinde ilk saldıracakları üzerinde yaşadıkları organizmalardır. Yani insan olarak beslenirken kendi sağlığımız için öncelikle bu canlıların sağlıklı olmalarını düşünmek zorunluluğu vardır.


Yaşamın sağlıklı sürdürebilmesi için bağırsak florasının olabildiğince zenginleştirilmesi, sindirim sistemindeki canlıların ihtiyaçlarının dengeli karşılaması gerekir. Kefir, yoğurt, şalgam, turşu, peynir, ekşimaya ekmek v.b. ürünler probiyotiklerin yalnızca bir kısmını karşılar” dedi.

 

  

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ