https://www.dinarumuthaber.net/wp-content/uploads/2021/03/74f99d44-ac43-44fe-93c9-f36f057a4150.jpg

TOKİ’de 8. Sınıflara Kariyer Günleri

  • 08 Mart 2018
  • 743 kez görüntülendi.
TOKİ’de 8. Sınıflara Kariyer Günleri

TOKİ’de 8. Sınıflara Kariyer Günleri

Dinar Şehit Piyade Uzman Çavuş Selçuk Gürdal İlköğretim Okulunda ilk defa Kariyer Günleri etkinlikleri düzenlendi. Okulun toplantı ve seminer salonunda 8. Sınıflara yönelik düzenlenen programa konuşmacı olarak Dinar İlçe Müftüsü Şahn Yaşar katıldı.

Öğrencilere İmam Hatipliğin, müezzinliğin, vaizliği ve diğer bütün din adamları görevlerinin ne olduğunu ve neler yaptığını anlatan İlçe Müftüsü Şahin Yaşar şunları söyledi, “Öncelikle kelime Arapça kökenli olup, meslek anlamını açmak gerekirse ülkemizin il ve ilçelerinde müslümanların din işlerine bakan ve aynı zamanda geniş dini bilgisi kapsamında fetva verebilen kişidir. İmam hatip ise, Cemaate namaz kıldıran ve hutbe okuyan kimse demektir. Bunların yaptıkları işlerin tamamına ise Din Görevlisi diyoruz. Din Görevlisi işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gereklerine uygun olarak: Cami ve mescitlerde cemaati dini konularda aydınlatmak, mUsulüne uygun şekilde dua okumak, Cemaate namaz kıldırmak, mKendisine verilen programa uygun olarak itikat, ibadet, din ve ahlakla ilgili konularda ders vermek, Namaz vakitlerinde ezan okumak, Vakit namazları Cuma, Bayram ve cenaze namazlarında gerekli durumlarda tedbir almak, Cami ya da mescidin zamanında ibadete açılmasının ve huzurla ibadet edilmesini sağlamak, Cenazelerin yıkanması ve defin işlerini yapmak,Cezaevi, hastane, sanayi veya askeri kuruluşlarda din görevlisi olarak hizmet edebilir. vb. görev ve işlemleri yerine getirir” dedi.

İlçe Müftüsü Şahin Yaşar’ın sunumunun ardından ise okul öğrencileri sormak istedikleri dini soruları sordu. Okul Müdürü Mehmet Öztürk ise, meslekleri tanıma ve mesleklerin yaptıkları işlerin ne olduğunu anlamak amacıyla öğrencilere yönelik böyle bir proje başlattıklarını, rehberlik dersleri saatlerinde bu uygulamanın devam edeceğini söyledi. Haber Foto, Bütün Kaynak  Umut Haber Merkezinindir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ