https://www.dinarumuthaber.net/wp-content/uploads/2021/03/74f99d44-ac43-44fe-93c9-f36f057a4150.jpg

Eski Yıllarda Binek Hayvanlarının da Park Yerleri Vardı Ama Oto Parkımız Hala Yok

Lozan Sarıoğlu

Yazarın şu ana kadar yazılmış 16 makalesi bulunuyor.
  • 12 Temmuz 2021
  • 377 kez görüntülendi.

Çok eski yıllarda köylerden At ve merkeplerle Dinara gelen vatandaşların geldikleri hayvanları işlerini bitirinceye kadar teslim edecekleri, bağlı tutulacak han ahırları veya şahıslara ait bahçelere bağlar, bu hizmete karşılık mülk sahiplerine bir ücret öderlerdi. Şimdiki gibi Dinar Cadde ve sokaklarını gelişi güzel işgal eden motorlu vasıtaların park durumundan daha nizami ve düzgündü o bağlananların durumu. Bütün vatandaşların şikâyet ettiği ana cadde ve sokak kenarları, KALDIRIMLAR ve hatta bazı yolların tam ortasına araba koyanları Dinarda görmek mümkün. YOK, MU BU DURUMA MÜDAHALE EDECEK BİR MER’Cİ Dinarda.

Eski yıllarda Dinarda yaşayanlar bilirler bu kentin yüz yirmi altı tane köyü vardı ve bunlar her Salı günü Dinar pazarına ya mal getirir satarlar veya alış veriş için pazara gelir bir haftalık yiyeceği sebze, meyveyi alır köyüne dönerlerdi. Bunları taşımak kendisini götürmesi için şimdiki gibi her kesin taksisi, traktörü veya motorlu bir vasıtası yoktu. Özellikle çift atlı arabaları ve daha fakir olanların bir merkebi vardı onunla Dinara gelirlerdi. Yüklerini, eşyalarını ve kendilerini de bu hayvanlar taşırdı. Bu çift atlı olsun tek atlı olsun veya binip geldiği merkebini Dinara geldiğinde işlerini tamamlayıncaya kadar, pazarda alış verişini bitirinceye kadar hayvanları teslim edeceği, bağlayacağı HAN ağırları veya şahıslara ait büyük bahçelere bağlar, teslim ederler ve bu hizmet için de mülk sahibine köylü vatandaş bir ücret öderlerdi. O yıllarda bile bu hayvanları sokaklarda, caddelerde gelişi güzel bağlanmaz düzgün bağlanacak yerleri vardı. Ya şimdi; hayvanlar ortadan kalktı motorize hayatımızda girmiş oldu. Fakat motorlu vasıtaları kullanacak olanlar mutlaka bir eğitimden geçirilerek sınavı geçenlere ehliyetleri verilerek vasıta kullanmalarına müsaade edilmektedir. Bu ehliyet sahiplerine arabalarını nerde, nasıl kullanacakları öğretildiği kadar nerelere nasıl park edecekleri de öğretilmekte, bunlarında da eğitimi verilmektedir. Ancak Dinarda çok fazla özel taksi çoğunluğu nedeniyle park sorununu da gündeme getirmiştir. Çoğunluk cadde ve sokak yol kenarlarını park olarak kullanmakta, bazıları da kaldırımlara çıkarak yayaların yolunu kapatarak park ettiklerinden haklı şikâyetler yapılmaktadır.

Son zamanlarda Dinarda kapasitesinin üzerinde binek taksi çoğunluğu göze çarpmakta bu araçların doğru dürüst oto parkı olmadığı için araç sahipleri park etmekte büyük sorun yaşamaktadırlar. Cadde ve sokağın yol kenarları sağlı sollu arabalar tarafından kapatıldığı için trafikte çoğu yerlerde sıkıntılar yaşanmakta münakaşalar, kavgalar sık sık yaşanmaktadır. Dinar oto park sorununu maalesef yıllardır çözememiş hala daha da bu sıkıntılar yaşanacağa benzer. Yalnız oto park sorunumu var, trafiğe çıkan sürücülerin çoğunluğu trafik kaidelerine şehir içi yollarda hiç ama hiç riayet etmediklerinden kazalar da sıkça görülmektedir. Örneğin;SAĞA, SOLA DÖNECEK VASITALAR HİÇ SİNYAL VERMEDEN DÖNERLER bu en çok görülen bir hatadır. Trafik şehir merkezinde de keşmekeş bir durumdadır. Özellikle şehrin en işlek caddesi olan ULU CAMİNİN ÖNÜNDEKİ YOL’A arabalar devamlı park ettiklerinden geliş ve gidiş yolu tek istikamete dönüştüğü için yola giren bir vasıta karşıdan da diğer bir aracın girmesiyle yol tıkanmakta birisinin mecburen yol vermesi için gerisin geriye gitmesi gerektiğini görmek her zaman mümkündür. Bu hataları uyaracak bir trafik polisi göremediklerinden yakınan vatandaşlar yıllardır bu durumun değişmeden devam ettiğini bir denetleme olmadığı müddetçe bu çarpıklığın hala daha da devam edeceğini söylemektedirler.

Belediye Başkanının en kısa zamanda bir oto park yeri yapması artık kaçınılmaz bir gerçektir. Ulu cami önündeki park eden vasıtalarında bu yoldan kaldırılmasıyla bu cadde de trafik akışı normale dönecek tıkanıklık giderilmiş olacaktır. Bu saydığımız yer dışında daha çok yerde trafik sorunu çokça yaşanmaktadır. Bu sorunu da trafik polisi ve Belediye Zabıta biriminin müştereken çalışmalarıyla en kısa zamanda çözüleceği kanısındayım. Vatandaşlar bu konuda çok dertliler ve ilgili mercilerden kısa zamanda bu sorunun çözülmesini bekliyorlar.

SAYGILARIMLA

05326675701

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Collection of free porn: Public, Public Agent, Money, Outdoor, Bus,
    Beach and much more.

  2. Odette dedi ki:

    Keep on writing, great job!

  3. It’s an remarkable piece of writing designed for all the online visitors; they will get benefit from it I am sure.

BİR YORUM YAZ