https://www.dinarumuthaber.net/wp-content/uploads/2021/03/74f99d44-ac43-44fe-93c9-f36f057a4150.jpg

GECE BEKÇileri

  • 29 Nisan 2022
  • 108 kez görüntülendi.

GECE BEKÇileri

Özellikle geceleri hırsız ve gayrimeşru yasalara aykırı işleri yapacak olanların sesinden duyarak kaçındıkları gece bekçisinin eskiden olduğu gibi DÜDÜK SESİNİ DUYMUYORUZ, neden çalmıyorlar bilmem ama rahatsız olanlar mı var bu sesten bilemedim. Aslında düdük gece bekçisinin caydırıcı silahıdır çalınmasından vatandaşlar memnun olur, emniyette olduklarını bilirler.

Yaşı ileri olanlar bilirler, Dinarda hemen hemen her mahallede bir bekçi geceleri düdüklerini çalarak sabahın ilk ışıklarına kadar görev yaparlardı ve kimsede düdükten falan rahatsız olmaz hatta düdük sesini duymayanlar bir olay olduğunda akşamları düdük sesi duyamıyoruz diye şikâyette bile bulunurlardı. Dinarda hatırladığım kadar yirmiye yakın gece bekçisi vardı. Dokuz yüz kırklı yıllarda şarktan gelen (Kürtler) tarafından özellikle seçilen geçe bekçilerinin başında meşhur (Kürt Bahattin bekçi başıydı) Bunların geceleri düdüğünü duyan gayrimeşru iş yapacak, hırsız, katil, benzerleri sesten yılarlar kaçacak yer aralardı. Bu gece bekçileri kendi mahallesi halkını yakından tanır geçenin geç vaktinde sokakta, bildik tanıdık olsun veya olmasın dolaşanlara nereye gittiklerini, neden bu saatte dışarda olduklarını, sorarlar ve yardım edilecek bir durumu varsa örneğin hasta olan, eczane arayan gibi vatandaşlara yardımcı olurlar gideceği   yere veya evlerine kadar da götürürlerdi. Bence gece bekçisinin en önemli silahı Düdüğüdür. Son zamanlarda başta hırsızlık olmak üzere gayrimeşru işler sık sık görülmeye başlandı. Adamda korku yok vatandaşın evinin kapısını bile çalıp. Götürüp satıyorlar Belediyeler tarafından sokak ve caddelerdeki su kanallarının baca üzerine konulan demir ızgaraları bile çalabiliyorlar. Alıcıları da hurdacılar. Bunları satın alan hurdacılarda hırsızlar kadar suçlu bence bunun hırsızlık olduğunu, devletin malı olduğunu bile bile bu adamlardan alıyorlar. Gece bekçileri asri görevinde çalıştırılmış olsalar bu olaylar olmaz sanırım.

Gece bekçisinin düdüğü olmadığı, çalmadığı müddetçe yapılan hizmet bence yarım kalmış bir hizmettir. Şu anda her şehirde gece bekçisi var fakat eli arkasında dolaşıyor ancak sokak ve caddelerde bir olay vuku bulduğu taktirde polis gelinceye kadar müdahale ediyor. Gece bekçilerinin asli görevi ıssız sokak ve caddelerde başta hırsızlık olmak üzere yapılabilecek her türlü gayrimeşru suçları O bekçinin düdüğü önlemektedir. Fakat son zamanlarda hırsızlık olayları arttığı halde geçe bekçilerinin düdük sesini artık duyamaz olduk. Acaba diyorum birkaç kişi bu düdük sesinden rahatsız oldu da şikâyet üzerine mi gece bekçileri düdük çalmıyorlar. Olur ya bizde evin siz işleri seven çok kişiler vardır. Üzerine vazife olmayan işleri karıştırmayı severler. Vatandaşın yararına olan bu işe de burunlarını sokmuş olup ortalığı karıştırmış olabilirler. Kim ne derse desin, geçe bekçisi düdük çalmıyorsa tam olarak aslı görevini yerine getirmiyordur. Çünkü düdük gece bekçisinin caydırıcı silahıdır. Geçe bekçileri asri görevleri olan sokak ve caddelerde özellikle geçeleri çalıştırılmalıdır. Bazı kentlerde bu kişiler karakollarda gelip, gidiver işleri, odacılık, çaycılık, üst tabaka bürokratların evlerini bekletiyorlar bunlar olmamalıdır. Gece bekçisinin asri görevi ne ise onu yapmalıdır.

SAYGILARIMLA    05326675701

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ