https://www.dinarumuthaber.net/wp-content/uploads/2021/03/74f99d44-ac43-44fe-93c9-f36f057a4150.jpg

Kazı Yapılması İçin İzin Alınması Bekleniyor

Kazı Yapılması İçin İzin Alınması Bekleniyor

Kazı Yapılması İçin İzin Alınması Bekleniyor

Umut Gazetesinin uzun bir süredir üzerinde ısrarla durduğu Tarih Turizmi için bazı çalışmaların yapılması gerektiği konusuyla ilgili olumlu gelişmeler yaşanmaya başladı. Başından sonuna kadar işin takipçisi olacak olan gazeteniz Umut konuyla ilgili bazı görüşmelerde bulundu. İlk olarak ilçe Kaymakamı Mustafa Şahin’i makamında dinleyerek 8.000 kişilik antik tiyatronun gün yüzüne çıkartılmasıyla ilgili çalışmaların başlaması adına karşılıklı istişareler gerçekleşti.

Yine konuyla ilgili Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı hemşerimiz Prof. Dr. İsa Sağbaş ile ilgili yapılması gereken çalışmalar hakkında bazı bilgiler edinildi. Üniversitenin Arkeoloji bölümünün ilgili bakanlıktan gerekli kazı izinlerini alarak ön inceleme yapması bekleniyor. Yapılacak olan kazılar neticesinde Milattan Önce (MÖ) 1200 yıllarına kadar bilinen eski bir tarihi olan Dinar ilçesine bağlı Ilıca mahallesinde bulunan 8000 kişilik olan antik tiyatro gün yüzüne çıkartılarak tarih turizmine kazandırılması düşünülmekte.

Umut Haber Merkezi muhabirlerinin yaptığı araştırmalar neticesinde, Ilıca üzerinden geçen ticaret yolunun sağında Üçlerce Tepe’nin kuzeyinde ve Cengiz Topel İlkokulunun karşısındaki çukurlukta bulunan Antik Tiyatronun Roma devri özelliklerini taşıdığı Alinda ve Alabanda tiyatrolarına benzediği belirtildi. Zamanında Arkeologlar Ahmet Topbaş ve Ahmet İlaslı başkanlıklarında yürütülen aralıklı kazılarda tiyatronun anelemma duvarları ortaya çıkartılmış durumda. Sahne kısmının tamamen toprak yığınlarıyla yok olduğu antik tiyatro batıya doğru bakmakta. Payandaları yerinde olan tiyatronun diğer bölümleri ise açılmayı beklemekte.

Kynk: İsmail Yılmaz

05 Aralık 2016 Pazartesi 13:48

img_3103

 

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ