https://www.dinarumuthaber.net/wp-content/uploads/2021/03/74f99d44-ac43-44fe-93c9-f36f057a4150.jpg

KORANAYA TEDBİR YETERSİZ

Lozan Sarıoğlu

Yazarın şu ana kadar yazılmış 16 makalesi bulunuyor.

KORANAYA TEDBİR YETERSİZ
Korana belası İlçemizden maalesef gitmek bilmiyor, hastalık yaygın durumda böyle olduğu halde vatandaşlar maalesef tedbirden uzak duruyorlar. Cadde ve sokaklarda dolaşan çok kimsede maske yok, Cumhuriyet alanında Belediye tarafından konulan oturaklarda mesafe ve maskeye dikkat etmeden diz dize oturanlarla dolu. Bunu gören bir yetkili, alakalı yok mu? Böyle giderse bu hastalık bitmez.
2020 Mart ayında Dünya sağlık örgütü tarafından büyük salgın kabul edilen ve Covid-19 adı verilen bir virüs hastalığı ilk defa Çin’in Wuhan kentinden dünyaya yayıldığı ve insanlarda solunum yolu hastalığı yapma özelliği kazandığı öğrenilen bu virüs  Covit- 19 adı ile yayınlanmıştır. Milyonlarca insanın ölümüne neden olan bu salgın hastalığın karantinaya alınma tedbirleriyle vaka sayıları azalmış, Haziran 2020 de   kısmi normalleşmeye geçilmişti. Sağlık bakanlığı ve sağlık çalışanlarının olağanüstü gayretleri ve vatandaşların da tedbirlere riayetiyle kontrol altına alınmıştı. Fakat sonraları bir gevşeme ile 2020 ekim ayı sonrası halkın sağlığını tehdit eder duruma gelmiş sokağa çıkma kısıtlamaları, kapalı alanlardan lokanta, kahve düğün, cenaze ve benzeri yerlerin yasaklanması ve insanların maske, mesafe kurallarına uyması sonucunda kontrollü bir dönem yaşanmıştı. Tedbirlerin askıya alınması sonucu 2021 ocak ayına kadar devam eden bu durumda milyonlarca insan hastalanmış ve yirmi Bin den fazla insanımız vefat etmişti. Vatandaşların yanı sıra hastane ve sağlıkta çalışan yaklaşık beş yüz sağlıkçımız da hastalık nedeniyle hayatını kaybettiği söylenmektedir. Bu salgın hastalıklara karşı en önemli tedbir ise AŞI olduğu bir gerçektir.

Allaha şükürler olsun ki, Aşıların bulunması ve uygulanır hale gelmesi bilim adamlarının gece gündüz çalışmalarıyla gerçekleşmiş yılın başından itibaren insanlara uygulanmaya başlanmıştı.  Sağlık Bakanımız başta olmak üzere aşılanmanın çok yararlı olacağı hususunda yaptıkları açıklamalara rağmen hala daha yazılı basın ve televizyon kanallarında aşıya karşı çıkıp Aşının faydası olmadığını söyleyenler insanlarımızın kafasını karıştırmaktadırlar. Mecbur kalmadıkça Özellikle kalabalık alanlara girilmemesi maske ve mesafe kurallarına çok dikkat edilmesi hususları devamlı olarak sağlıkçılarımız tarafından tembihlendiği halde İlçemizde yaşayan bazı vatandaşlarımızın bu kuralları hiçe sayarak maskesiz dolaşmaları, mesafeye hiç aldırmadan Belediyenin Cumhuriyet meydanına koyduğu kanepe oturaklara diz dize oturup yan yana dolaşmalarını anlamak mümkün değildir? Yaz aylarının şu   son günlerinde vaka sayıları yirmi binlerin üzerine çıkmış, ölüm olayları da birdenbire artış göstererek iki yüzlerin üzerinde seyretmesi vatandaşları tedirgin etmeye başlamıştır. Bu durum iyiye gitmediğimizi gösteriyor. Üç, beş turizmciye para kazandıracağız diye kapıları açıp Rusları ve Ukraynalıları ülkeye sokarsanız bu işin sonu gelmez. Antalya hastaneleri hasta dolu, Dinarda bile boş yatak yok deniyor. Böyle giderse hastalıklar bu ülkeden gitmez, alınan tedbirler yetersizdir. Tek dileğimiz eski karantina günlerinin yaşanmaması, hastalığın ülkemizden tamamen gitmesidir. Bunun içinde insanlarımızın günlük yaşantılarında bulaşma tedbirlerine dikkatle uyulmasına ihtiyaç vardır. Kalabalık ortamlara hiç ama hiç girilmemesi, maskesiz dolaşılmaması, mesafeye dikkat edilmesi ve temizlik konularının unutulmaması başlıca tedbirlerdir. Bunlara ilaveten en önemlisi de AŞI’dır. Aşıyla ilgili yalan yanlış bilimsel hiçbir yanı olmayan söylentileri dinlememek, inanmamak gerekir. Unutmayın ki, her gün iki yüzden fazla insanımız salgın nedeniyle can veriyor. Eylülün başında okullar açılacak bu durumda salgın daha ciddi boyutlara ulaşacak, birçok ülkeler kapandılar bizler inadına açıldık. Hastalıktan korunmanın en önemli tedbirlerini tekrar sıralamakta faydası da var sanırım. Maskesiz sokağa çıkmamak, mesafeye dikkat etmek, mecbur kalmadıkça kalabalık yerlere girmemek ve AŞI konusunda çok titiz davranıp bütün aşılarınızı yaptırmak, temizliğe dikkat etmek bizi salgın ve hastalıklardan koruyacaktır.
SAYGILARIMLA.05326675701

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Sekerli kiz patliyor. 2 ay önce 25 izlenme.

    Sikiş ayle arası porno. 3 ay önce 41 izlenme. Yüze sert tokat atma.

    2 ay önce 41 izlenme. Bir cevap yazın Cevabı iptal
    etmek için tıklayın. E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
    Gerekli alanlar ile işaretlenmişlerdir. İsim E-posta *.

BİR YORUM YAZ