https://www.dinarumuthaber.net/wp-content/uploads/2021/03/74f99d44-ac43-44fe-93c9-f36f057a4150.jpg

Köylerin Sorunlarını Madde Madde Sıraladı

Köylerin Sorunlarını Madde Madde Sıraladı

İYİ Parti Afyonkarahisar İl genel Meclisi (İGM) Üyesi Murat Orhan Dinar’a bağlı köylerde ve kasabalarda bulunan sorunları tespit ederek dilekçe halinde gereğinin yapılması için İGM’ye sundu. Her yıl Kasım ayında olduğu gibi bu senede de köylerin eksikliklerini araştırarak çözüme kavuşması adına İGM 215 Milyon TL ödenekle gerekli çalışmaları yaptığını belirten Orhan ilçenin köylerinde yaşanan sıkıntıları iş bu şekilde madde madde sıraladı:

Dinar İlçemize bağlı Çürüklü köyü yayla yolu genişletilerek yaklaşık 800 dönüm arazi ekilebilir konuma gelerek olası kaza riskleri minimum seviyeye düşürülmüştür. Mevcut yolun Uluköy bağlantısı ile birlikte satıh kaplama asfalt yapıldığında yaklaşık 20-25 km çöl ovası Dinar yolu kısalarak zaman ve ekonomik fayda sağlayacaktır.
Dinar’a bağlı Uluköy, Çayüstü köyü ve Karataş köyü bağlantı yolu dar ve kullanışsız olduğu bilinmektedir. İki dönem milletvekilimiz olan Sayın Ali Özkaya’nın da doğduğu büyüdüğü toprakların Çayüstü köyü olması hasebiyle ivedilikle genişletilerek satıh kaplama asfalt yapılması istenmektedir.
Dinar’a bağlı Kadılar köyü yaylasını elverişsiz yol durumundan dolayı yıllardır Uluborlu’nun köyleri kullanmaktadır. Bu duruma son vermek için mevcut yayla yolunun acil olarak genişletilerek kullanışlı hale getirilmesi istenmektedir.
Çürüklü köyü yaylasında mülkiyeti köy tüzel kişiliğine ait kaynak suyu yıllardır boşa akmaktadır. Son zamanlarda köylerimizde oluşan su sıkıntısı göz önüne alındığında mevcut kaynak suyunun yeni yapılan yol genişletme çalışması güzergahına hat çekilerek su deposuna aktarılması istenmektedir. Gereğinin yapılarak cazibeli su kullanımına son verilmesi ve su sayaçları ile disiplin altına alınarak ekonomiye kazandırılması istenmektedir.
İlçemize bağlı Haydarlı Kasabasını Sandıklı Ballık köyüne bağlayan toprak yol son derece bakımsız ve sorunlu olduğundan, ulaşımda büyük sıkıntılar yaşanmaktadır. Mevcut yolun satıh kaplama asfalt yapılarak hem zaman kaybını önleyeceği hem de ekonomik fayda sağlayacağı düşünülmektedir.
Dinar ilçemize bağlı Çobansaray köyü içme suyu yapılan tahliller sonucu ph değeri ve içerik olarak insan sağlığını tehdit eder konuma yükselmiştir. Köy halkı ihtiyacını su tankerleri marifiyetiyle yakın köy ve ilçeden taşıma yöntemi ile gidermektedir. Köylü vatandaş yeni suyu kuyusu sondajı ile birlikte acilen çözüm yolu beklemektedir.
İlçemize bağlı Karataş köyü ile Akpınarlı köyü bağlantı yolu ağır tonajlı mermer kamyonları yüzünden kullanılamaz hale gelmiştir. Yaklaşık 9,5 km olan mevcut yolun satıh kaplama asfalt yapılması istenmektedir.
İlçemize bağlı Okçular köyü su deposu kayıp, kaçak ve deformasyondan dolayı verimli kullanılamamaktadır. Bakım onarım yapılarak kullanışlı hale getirilmesi istenmektedir.
Karahacılı köyünde sulama amaçlı 3 tane sondaj yeri tespit edilmiştir. 2021 yılında yapılan ilk sondaj ile suyun yetersiz olduğu belirtilmiştir. Diğer ikinci yere ikinci sondaj vurulması istenmektedir.
Dinar’a bağlı Palaz köyü ile Başmakçı ilçesine bağlı Ekinlik köyü arası bağlantı yolu dar ve kullanışsız olduğundan oluşan çukurlarla birlikte sorunludur.
Dinar’a bağlı Yüksel köyü ova mevkisinde hasat dönemi biçerdöverler ve pancar söküm döneminde kamyonlar kurutma kanalı üzerindeki geçiş güzergâhını kullanamamaktadır. Sorunlu yere 3 adet menfez yapılması gerekmektedir.
Dinar’a bağlı Burunkaya ve Gökçeli köyü bağlantı yolu aşırı çukurlar ve darlıktan dolayı ulaşım sorunludur. Mevcut yolun genişletilmesi ve satıh kaplama asfalt gerekmektedir.
Dinar’a bağlı Kazanpınar köyü mezarlık yolu eğim olarak aşağıda kaldığı için özellikle yağışlı günlerde bataklığa dönüşmektedir. Cenaze defin işlerinde büyük sorunlar yaşanmaktadır. Mevcut yolun seviyesinin yükseltilmesi gerekmektedir.
Dinar’a bağlı Tatarlı Kasabasında deprem yönetmeliğine göre 32 derslikli okullar yıkılmak suretiyle eğitim mevcut şartlar altında kaosa dönüşürken, öğrencilerin geçici eğitim yerlerine intikali ayrıca sorun oluşturmaktadır. Yıkılan okulların ivedilikle yapılması gerekmektedir.
Dinar’a bağlı Avdan köyünün Dinar bağlantı yolu dar ve kullanışsızdır. Yolun genişletilmesi gerekmektedir.
Dinar’a bağlı Akçaköy mezarlık karşısındaki köy girişi yolu toprak yol olarak kalmış çirkin bir görüntü oluşturuyor. Köyün tüzel kişiliğine ait metruk bina hafriyatının acilen kaldırılması gerekmektedir.
Dinar’a bağlı Göçerli ve Yıprak köyü arasındaki bağlantı yolu çok sıkıntılıdır. Ayrıca daha önce de defalarca söz verilmiş ama bir türlü gerçekleşmemiş çok amaçlı düğün salonu yapılması elzem olmuştur. Gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ