https://www.dinarumuthaber.net/wp-content/uploads/2021/03/74f99d44-ac43-44fe-93c9-f36f057a4150.jpg

  MENDERES VE KANALIN DÜNÜ BU GÜNÜ

Lozan Sarıoğlu

Yazarın şu ana kadar yazılmış 16 makalesi bulunuyor.
  • 17 Mayıs 2021
  • 343 kez görüntülendi.

MENDERES VE KANALIN DÜNÜ BU GÜNÜ

Şehir merkezinden geçmekte olan menderes suyu bundan yetmiş sene evvel bu gün akmakta olan suyun sekiz, on mislisi çoğunlukta aktığını şimdiki nesil bilmez. O günlerde bile suyun gittiği kanal başta yosun, kanal içindeki ağaç çıkıntıları temizlenir suyun akışı sağlanırken bu gün kanalın içi pislik ve çöplerden görünmez olmuş. Kanalın duvarları göçmüş, bakımsızlık ve kirlilik alaka bekliyor.

Bir zamanlar yeşil Dinar diye anılırdı bu kent bunun yeşilliği şu anda bakımsız bir şekilde akıp giden menderes nehrine bağlıydı. Birçok memleketin hasret çekip görmek istediği Menderes kanalı Elli seneden beri üstü kapalı kimselere görünmeden şehrin içinden fakat yerin altından geçip gidiyor. Üste çıktığı yerlerde de kanalet duvarları yıkılmış, taşları suya gömülmüş pislikten görünmez bir halde özellikle Salıpazarı olan semtte akıbetini bekliyor. Elli sene evvel doğal yapısıyla suçıkandan çıkan su kendi kanalını kendisi belirlemiş devlet yolu yapılmazdan evvel suçıkandan gelen yol kenarında üstü açık bir şekilde görenleri hayran bırakan bir akışla onlarca değirmeni çalıştırıp akar giderdi. O günler de Düzgün yapılmış Bir kanalet yoktu belki fakat üstü açık her yerden izlenen güzel görümüne sahip şakır şakır akan bir nehir vardı. O suyun içinde dört beş çeşit balık yaşardı, Dinarın alt kısımlarında yani üç beş kilometre aşağılarında on beş kilonun üzerinde balıklar yaşardı.  Eline oltasını alan çocuk, genç yetişkin hem balık avlar hem de vakit geçirirlerdi. Serpme ile gidenler kilolarca balık avlar satar para kazanırlardı. Yetmiş sene evvelki akan su ile bu gün kanaldaki su farkı hemen hemen on misli azalmış durumda. Bilinçsiz kişilerin attıkları çöp ve atıklar nedeniyle kanalın içindeki su neredeyse görünmeyecek derecede atıklarla kaplı. Afyon milletvekili Veysel Er oğlu yıllarca orman ve su işleri bakanı olarak mecliste yerini aldı ve seçimlerde oy almak için de defalarca Dinara geldi fakat bu kara kaderli Dinarın içindeki menderes kanalının yıkık, duvarlarının tamirini yaptıramadılar. Nerede bu AK partinin parti başkanları, parti üyeleri sizler demi bu kanalları göremediniz? Veya gördünüz halde “aman bana ne” diye sus pus mu oldunuz. Yukarıda izah ettiğim gibi yetmiş sene evvel bu kanaldaki su seviyesi sekiz on misli akarken şimdi sekizde biri akıyor. Demek ki bu hesaba göre şurada yarım Asır’a varmadan menderes nehri suyu yok olup bitecek. Suyum gitti kanallar temizlenir, bakımı arada bir yapılırsa suyun akışı sağlanmış olur. Bildiğim kadarıyla suçıkan havuzu da üç beş sene de bir defa yosunları başta olmak üzere temizlenirdi. Suyun akışına mani olacak her türlü çöp, kalıntı, yosunlar kanalı kaplamadan temizlenmeli ki suyun akışına mani olmasın.

Dana oğlu bağı yani imam hatip okulunun güney kısmında düden suyu ile suçıkandan gelen suyun birleştiği kısımların kanal içleri yosunlar ve incir ağaçlarıyla kapanmış içi atıklarla görünmüyor Adliye lojmanlarının olduğu yerler ve Salı pazarının kurulduğu kesimler kanalın taş duvarları çökmüş tamir bekliyor. Bu konuyu ben defalarca yazdım fakat bir türlü Saffet Acardan başka maalesef galeye alan olmadı. Acar başkanlığı sırasında kanalın ıslahı ve düzgün kanallara alınması hususunda bir proje hazırlatmış ve ihalesi için her türlü hazırlık yapılmışken maalesef partizanca eller ihalenin yapılmasına mani olmuşlar. Bu nasıl bir zihniyet ki her yapılan iyi hizmet, halkın yararlanacağı kalıcı icraatlar kendi partisinin dışında idarecilere mani olunur, kösteklenir, yaptırılmaz.” Biz daha iyisini yapacağız”  diye avaz avaz bağıranlar haydi bekliyoruz ne zaman yapacağınızı? Aradan aylar, yıllar geçti hala o yıkıntı menderes kanal duvarlarının taşları su kanalının içine düşmüş sizlerin ayıbı olarak sırıtıyor. Dinardaki basın da bu konuya hiç değinmedi. Bu hususta haber yapıldığını da hiç görmedim. Bu yazımın sonucu Dinarda gazete çıkaran arkadaşlarda Menderes nehrinin bu yıkık dökük kanalları hakkında bir haber yaparlar ve alakalı mercileri uyarırlar da bu kötü görüntü veren Menderes nehri şehir içi kanalları arzu edilen tadilat, tamirat yapılarak iyi bir görünüm kazanır inşallah.

SAYGILARIMLA 05326675701

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ