https://www.dinarumuthaber.net/wp-content/uploads/2021/03/74f99d44-ac43-44fe-93c9-f36f057a4150.jpg

MUHARREM AYI VE AŞURE GÜNÜ

Lozan Sarıoğlu

Yazarın şu ana kadar yazılmış 16 makalesi bulunuyor.
 • 02 Ağustos 2021
 • 340 kez görüntülendi.

MUHARREM AYI VE AŞURE GÜNÜ
İslam tarihinde önemli bir yeri olan Muharrem ayı ve aşure günü diyanetin takvimine göre 9 Ağustos pazartesi günü hicri yılbaşı ile başlayacak ve bu yıl AŞURE günü 18 ağustos Carşanba günü kutlanacaktır. Aşure orucu tutmak isteyenler bir gün daha ilave derek İKİ gün veya ÜÇ gün oruç tutarlar. Bu oruç Ramazan oruçundan sonra en faziletli oruç olarak kabul edilmiş ve önceki yılın küçük günahlarına kefaret olacağı sevgili peygamberimiz tarafından bildirilmiştir.
Ülkenin her kesiminde Muharrem ayı ve aşure günü müslüman halkımız tarafından oruç başta olmak üzere çeşitli ibadet,yardımlaşarak değerlendirilmektedir. Muharrem ayı geldiği zaman aşure hemen hemen her evde yapılmaktadır. Aşure yapmayan komşulara da bir iki tabak üzerleri süslenerek dağıtılır. Aşure, her evde bulunan yemeklik kuru baklagillerin karışımıyla şeker ilave edilerek yapılmaktadır. Aşure yapılacak büyük tencer veya kazanlarda buğday,pirinç,nohut kuru üzüm, kuru incir, kayısı, kuş üzümü başta olmak üzere şaker ilave edilerek kaynatılır ve kıvama gelinceye kadar pişirilir. Kıvama gelen aşure kepcelerle tabaklara konularak soğumaya bırakılır. Tabak soğuduğunda aşurelerin üzerine ceviz içi veya fıstık içi ufalanarak süslenir ve eş dostlara, akraba ve yakın uzak komşu ayırmaksızın dağıtır.

Diyanet takvimine göre 9 Agustos pazartesi günü hicri yılbaşı ile başlayacak ve bu yıl AŞURE günü 18 .Agustos carşanba gününe denk gelmektedir. Bir çok müslüman vatandaşlarımız bu günlerde aşure oruçu tutmaktadırlar. Bu oruç aşure gününden bir gün evvel ve bir gün de sonrasını da ileve ederek üç gün tutanlar olduğu gibi, aşure gününe bir gün daha ilave dip iki gün oruç tutanlar da vardır. Resulullah(s.a.s.) Ramazan orucu dışında en faziletli oruç, Allahın ayı muharremde tutulan oruçtur. Diye buyurmuştur. Yine Resulullah (s.a.s.)” Aşure oruçunun önceki yılın küçük günahlarına keffaret olacağını umarım.” Diyerek oruç tutmayı iyi ve güzel bir uygulama olarak kabul etmiştir . Peygamberimiz (s.a.s.) müminin aile etrafına Aşure gününde her zamankinden daha çok ikramlarda bulunmasını tavsiye etmiştir. Yine bir hadiste şöyle buyurulur. “ Her kim Aşure gününde ailesine ve ev halkına ikramda ulunursa Cenabı hak da senenin tamamında onun rızkına bereket ve genişlik ihsan eder” Diye hadisler vardır.

Yine kaynakların ifade ettiğine göre bu ismin verilmesinin diğer hikmeti,o günde cenabı hak On Peygamberine On değişik ikram ve ihsanda bulunduğu içindir. Bu imkamlardan bazıları şöyledir;
Allah c.c. hz. Musaya aşure günün de bir mucize ihsan etmiş,Denizi yararak firavun ile ordusunu sulara gömmüştür.
Hz. Nuh gemisini Cudi dağının üzerine Aşure gününde demirlemiştir.
Hz. Yunus balığın karnından Aşure günü kurtulmuştur.
Hz. Ademin tövbesi Aşüra günü kabul edilmiştir.
Hz. Yusuf kardeşleri tarafından atılan kuyudan Aşura günü çıkarılmıştır.
Hz. İsa Aşure günü Dünyaya gelmiş ve Aşura gününü semaya yükselmiştir.

Görüleceği gibi Muharrem ayı ve içinde bulunan Aşure günü islam aleminde çok büyük olayların cerayan ettiğinden belkide bu yüzdendir ki, hemen bütün islam ülkelerinde ON muharremde çeşitli tahılların bir araya getirilerek yapıldığı AŞURA TATLISI yapılır, eş,dost ,komşuya Aşura yedirme geleneği devam eder. Aslında bu gelenek tamamen Örf ve adete dayalı bir gelenek olarak vatandaşlarımız tarafından her yıl canlılığıyla yaşatılmaktadır. Muharrem ayını değerlendiren oruçunu tutan ve ibadetlerini yerine getiren kullarından eyle Allahım.
SAYGILARIMLA 05326675701

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Interracial Deepthroat and Pussy Fuck (Cash&Layla Amateur Films
  Part.2) 11 min Mvnding0 1.4M Views -. 720p.

 2. Bir dk abi =D kürt erkek leri uzun veya kısa değişiyor boy
  konusunda biişi diyemem ama genelde hep si tek kaşlı esmer barzo oluyor italyanlarda Moda & Stil Sorusu.

 3. Dayalı taciz, cinsel istismar, cinsel saldırı, ısrarlı takip ve misillemeye karşı
  korumak ve maruz kalanlara destek vermek amacıyla görevlendirilen Cinsel.

 4. Januvia for diabetes, where can I buy on the
  dark web? Best black market for diabetes medications online?

  underground pharmacy for diabetes drugs Can I purchase diabetes drugs online
  without a prescription?

BİR YORUM YAZ