https://www.dinarumuthaber.net/wp-content/uploads/2021/03/74f99d44-ac43-44fe-93c9-f36f057a4150.jpg

Mustafa Kemal Atatürk’ün ilçemize gelişinin 91.yıl dönümü

  • 12 Mart 2021
  • 243 kez görüntülendi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ilçemize gelişinin 91.yıl dönümü
Mustafa Kemal Atatürk’ün İlçemize gelişinin 91. Yıl dönümü dolayısıyla ilçemizde kutlama programı yapıldı.
Belediye Bandomuz öncülüğünde, İstasyon Garı mevkiinden 10:00’da başlayan kortej yürüyüşü öncesi belediyemiz zabıta ekipleri tarafından etkinliğe katılanlara Türk Bayrağı dağıtıldı. Protokol üyeleri ve vatandaşlarımız Bando eşliğinde İstasyon Garı mevkiinden Cumhuriyet Meydanına kadar çalınan marşlarla temsili bir yürüyüş yaptılar. Yapılan yürüyüş sonrasında Cumhuriyet Meydanında Atatürk büstüne Belediye Başkanımız Nihat Sarı tarafından koyulan çelenk sonrasında Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

Programa; İlçe Kaymakamı Selami Kapankaya, Belediye Başkanımız Nihat Sarı, Cumhuriyet Başsavcısı Selman Eskiler, Emniyet Müdürü Nihat Pulat, AK Parti İlçe Başkanı İdris Er, MHP İlçe Başkanı Mustafa Karahan, CHP ilçe Başkanı Ali Arıkan, İyi Parti ilçe Başkanı Oktay Sayın, Milli Eğitim Müdürü Ufuk Taşbaş, Taşıyıcılar Kop. Başkanı Bayram Ceylan, Dinar Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Gürpınar, Belediye meclis üyeleri, daire amirleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Programda anlam ve önemini binaen bir konuşma yapan Belediye Başkanımız Nihat Sarı, “Sayın Kaymakamım, Sayın Savcım, Kıymetli Protokol Üyeleri, Basının güzide mensupları ve siz değerli hemşerilerim 12 Mart Atatürk’ün Dinara Gelişinin 91. Yıl Anma Programına Hoş Geldiniz Şeref Verdiniz. Ulu Önder Atatürk bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devletini kurduktan sonra kendini halkın içinde olmaya adamıştır. Her fırsat bulduğunda illerimizi, ilçelerimizi ve köylerimizi ziyarette bulunmuştur. Yurt gezilerinden biri olan Antalya gezisinden Ankara’ya dönerken programlı bir şekilde 12 Mart 1930 saat 15:00 sularında ilçemizi ziyaret edeceği haberi gelmiştir. Bunun üzerine çevre köy ve kasabalara haber salınmıştır. 12 Mart Çarşamba günü insanlar akın akın şehre gelmiş ve her yer ana baba gününe dönmüştür. Cumhuriyet meydanı ve çevresine insanlar taşmıştı. Atatürk dinara girmiş ve kalabalığın arasından halkla sohbet ederek şu an belediye iş merkezinin olduğu yerde bulunan eski belediye binasına geçerek o zamanın kaymakamı ve belediye başkanı ile ilçe hakkında fikir alışverişinde bulunduktan sonra kalabalığın arasından ulu cami yanında ilçenin tek salonu olan Türk Ocağına geçerek buradan halka bir konuşma yapmıştır. Ve konuşmanın akabinde coşkulu tezahüratlarla arabasına kadar uğurlanmıştır. Oradan da Afyona gitmek üzere ilçemizden ayrılmıştır. Atatürk’ün ilçemize gelişini kültürel etkinliğe dönüştürüp destekleyen kuruluşları, kurumları ve vatandaşlarımızı kutluyorum.

Bugün aynı zamanda istiklal marşımızın kabulünün 100.yılını kutluyoruz. Bu vesileyle istiklal marşımızın kabulünü kutluyor, Allah bir daha bu millete istiklal marşı yazdırmasın diyor saygılar sunuyorum.” İfadelerini kullandı.
İlçe Kaymakamı Selami Kapankaya programda yaptığı konuşmada; “Sayın Belediye Başkanım, Sayın Savcım, Kıymetli Protokol Üyeleri, Basının güzide mensupları bugün buraya sevgiyle coşkuyla katılan vatandaşlarımızı seviyle saygıyla selamlıyorum. Bugün Dinar’ın tarihi için önemli bir gün. 12 Mart 1930’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk ilçemize teşrif ettiler. Bugün bunun anısına burada toplanmış bulunuyoruz. Bu yürüyüşü ve programı bu kutlu günün anısına gerçekleştirdik. Milletimizin ve vatanımızın bağımsızlığı için canıyla, kanıyla ve fikriyle mücadele eden şehitlerimizi şükranla rahmetle anıyorum. Gazilerimize hayatta olanlara sağlıklı ömürler diliyor, vefat edenlere yüce Allah’tan rahmet diliyorum. İnşallah böyle nice güzel etkinlikler ve programlara erişiriz. Hepiniz sağ olun var olun “dedi.
Konuşmaların ardından Türk Ocakları Dinar Şube Başkanı Dede Cihan ve Ogün Sezen Dinar Kaymakamı Selami Kapankaya’ya ve Belediye Başkanımız Nihat Sarı’ya Türk Ocakları hediyesi takdim ettiler.
Halk Eğitim Merkezi Kır Efelerinin folklor gösterisi geçtiğimiz hafta helikopter kazası olması dolayısıyla yapılmadı. Program toplu fotoğraf çekimi sonrası sona erdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ