https://www.dinarumuthaber.net/wp-content/uploads/2021/03/74f99d44-ac43-44fe-93c9-f36f057a4150.jpg

Özkaya, 2016 yılı bütçesinde söz aldı

  • 11 Mart 2016
  • 1.010 kez görüntülendi.
Özkaya, 2016 yılı bütçesinde söz aldı

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, TBMM’de 2016 yılı Bütçe görüşmeleri kapsamında söz aldı. Türkiye Adalet Akademisi Bütçesi hakkında konuşan Milletvekili Özkaya, 2003 yılında kurulan akademinin eğitimlerinde çağın gereklerine uygun, etkin ve verimli öğretim metotları kullanıldığını söyledi.

 

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Afyonkarahisar Milletvekili Avukat Ali Özkaya, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) 2016 yılı Bütçe görüşmeleri kapsamında söz aldı.

2003 YILINDA KURULDU

Türkiye Adalet Akademisi Bütçesi hakkında konuşan Milletvekili Özkaya, “Türkiye Adalet Akademisi 2003 yılında kurulmuş, tüzel kişiliği olan, bilimsel, idari ve mali özerkliğe sahip, özel bütçeli bir kamu kuruluşudur. Türkiye Adalet Akademisinin Ankara Ahlatlıbel’de 25 bin metrekaresi kapalı, 132 bin metrekarelik büyük bir yerleşkesi mevcut olup bu vesileyle de Avrupa’nın en büyük yargı akademisi olarak öne çıkmaktadır. Yerleşkede eğitim ve idare binaları, sosyal tesislerin yanında 384 kişilik yatak kapasiteli bir yatılı tesisi bulunmaktadır. Eğitim merkezi bin 400 öğrenci kapasiteli olup 2015 yılında 2 bin 606 hâkim ve savcıya hizmet vermiştir. Adalet dağıtmak devletin temel fonksiyonlarından biri ve meşruiyetin temelidir. Bu alandaki hizmetlerin modern kamu yönetimi anlayışı çerçevesinde, adil, güvenilir, etkili ve makul sürede sunulması, başta hâkim ve savcılar olmak üzere, yargının tüm profesyonellerinin yetkinliği ile doğru orantılıdır” dedi.

SORUNLARA ÇÖZÜMLER ÜRETİLİYOR

Akademide idari yargı kararları konulu eğitimler verildiğini kaydeden Özkaya, “Adalet ve hukuk alanında evrensel standartlarda mesleki eğitim, danışma, inceleme, araştırma ve yayın faaliyetleri, ulusal ve uluslararası alanlarda projeler yaparak çözüm önerilerini bilimsel yöntemlerle sunmak misyonuna sahip Türkiye Adalet Akademisi ülkemizde ve uluslararası alanda meydana gelen güncel hukuki gelişmeleri izleyerek hâkim ve savcıların meslek öncesi ve meslek içi eğitim programlarını yapmakta, genel uygulamanın içinden gelen öğretim görevlileri de bu eğitimi sağlamaktadır. Bu bağlamda, 2015 yılında akademide 2 bin 606 hâkim ve savcı adayına meslek öncesi, 3 bin 353 hâkim ve savcıya meslek içi, 259 kişiye ise hizmet içi eğitim verilmiştir. Meslek içi eğitim faaliyetlerinde, mevzuatın yanında mesleki uyum ve kariyer eğitimi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi bağlamında etkin soruşturma yöntemleri, ifade özgürlüğü, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi içtihatları ışığında idari yargı kararları konulu eğitimler verilerek yaşanan sorunlara çözümler üretilmektedir” diye konuştu.

ETKİN VE VERİMLİ ÖĞRETİM METOTLARI KULLANILIYOR

Özkaya konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Akademide verilen eğitimlerde çağın gereklerine uygun, etkin ve verimli öğretim metotları kullanılmaktadır. Türkiye Adalet Akademisinde, eğitim faaliyetlerin yanında, adayların sosyal ve kültürel değerlerinin geliştirilmesi için çalışmalar yapılmaktadır. Bu kapsamda, Türkiye’nin seçkin aydınlarıyla söyleşi ve konferanslar, yine aynı şekilde sanat, hobi ve spor faaliyetleri kapsamında kurslar düzenlenmektedir. Türkiye Adalet Akademisi hâkim ve savcılar dışında avukat, noter, mahkeme personeli ve diğer kurumların hukuk müşavirleri, müfettiş ve denetçilerine de eğitim hizmeti vermektedir. Türkiye Adalet Akademisi bilimsel çalışmalar ve etkinlikler çerçevesinde düzenlediği ulusal ve uluslararası sempozyum ve çalıştaylarla hukuk ve yargı sisteminin işleyişle ilgili çeşitli aktüel sorunlara çözüm üretme çabası içerisindedir. Bu bağlamda, 2014-2015 yıllarında başlıcaları: Uluslararası Mağdur Hakları Sempozyumu, Terörizmin Finansmanıyla Mücadelede Hukuk Ve Adaletin Rolü Sempozyumu, 2. Ceza Hukuku Reformları Kongresi, Masumiyet Karinesi, Lekelenmeme Hakkı, Dava Pazarlığı ve İddianamenin İadesi Çalıştayı gibi 11 adet program düzenlemiştir.”

HAKİM VE SAVCI ADAYLARINA HİZMET VERİYOR

Türkiye Adalet Akademisi’nin, yayın ve dokümantasyon alanında da iddialı bir kurum olduğunu belirten Özkaya, “Hukuk ve adalet alanında bilgi ihtiyacının karşılanmasına katkıda bulunmak amacıyla hakemli dergiler yayınlamaktadır. Bu dergilere örnek verecek olursak yılda 4 kez Türkçe olarak çıkarılan ulusal hakemli Türkiye Adalet Akademisi Dergisi’dir. Bununla birlikte toplam 6 adet dergi yayınlamaktadır. Türkiye Adalet Akademisi hukuk ve adalet alanında 28 bini aşan kaynağı bulunduğu güncel bir kütüphanesiyle de hizmet vermektedir. Türkiye Adalet Akademisi uluslararası ilişkiler kapsamında Avrupa Konseyi, Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi başta olmak üzere, bugün itibarıyla 80 ülke ve 14 uluslararası hukuk ve adalet alanındaki kurum ve kuruluşla iş birliği yapmaktadır. Bu vesileyle dünyanın birçok ülkesinden hâkim ve savcı adayına hizmet vermektedir. Uluslararası toplumun onurlu ve saygın bir üyesi olan ülkemizde temel hak ve özgürlüklerin güçlendirilmesi, hukukun evrensel değerlerinin hâkim kılınması yolunda Türkiye Adalet Akademisi görev ve sorumluluklarını yerine getirmek amacıyla çalışmalar yapmaktadır. Büyük hukukçu Ahmet Cevdet Paşa’nın Mecelle’sinin 1792’nci maddesinde meşhur “hâkim” tanımı vardır: “Hâkim, hakîm, fehim, müstakim ve emin, mekin, metin olmalıdır.” İşte bu kurallara uygun şekilde… hâkim yetiştiren Adalet Akademisine çalışmalarında başarılar diliyor, bütçesinin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

AFYON SUCUĞU İKRAM ETTİ

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, TBMM Bütçe çalışmalarının ardından tadıyla dünyaya ün salan meşhur Afyonkarahisar sucuğunu milletvekillerine ikram etti.

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU’NA PROJELERİ SUNDU

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Ege Bölgesi Milletvekilleri ile yaptığı toplantıya katılan AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, Başbakan Davutoğlu’na Afyonkarahisar ile ilgili projelerin yer aldığı dosyayı sundu. Toplantı da Afyon’la ilgili çalışmaları kentin sorunlarını Başbakan Ahmet Davutoğlu’na aktardıklarını belirten Özkaya, “Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun Ege Bölgesi Milletvekilleri ile yaptığı toplantıda Sayın Bakanımız Veysel Eroğlu ve Afyonkarahisar Milletvekilimiz Hatice Özkal’la birlikte kentimiz ile ilgili projelerimizi sayın Başbakanımıza sunduk” dedi.

Haber : Fevzi Şen

11 Mart 2016 Cuma 08:33

ali özkaya TBMM Konuşma

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ