AĞAÇLARA KIYMAYIN EFENDİLER

BAHRİ KILINÇEL

Yazarın şu ana kadar yazılmış 25 makalesi bulunuyor.
  • 23 Şubat 2016
  • 9.764 kez görüntülendi.

AĞAÇLARA KIYMAYIN EFENDİLER

“Yolun  önüne ağaç  çıkarsa  yol bükülür “ bir İngiliz atasözü.

Evliya çelebi  seyahatnamesinde  erzincanda   ağaca  çıkan  bir sincabın  hiç inmeden  ağaç üzerinde  İstanbul a  gideceğini  yazmıştır  ama  bizler   anadolunun ağaçlarını en çok keserek  yok etmiş bir insanlar olarak.   Ormanlar  devletin korumasında olmasına rağmen  en çok orman  yakılmış  ve yok edilmiştir

Bir dönem  boş  duran Türk ordusunun  bazı birlikleri  orman alayları  olarak görevlendirilmiştir   ve en çok orman   ağacı  dikildiği ve korunduğu  dönemler  olmuştur. Bir dönem  Türk ordusuna  genelkurmay başkanlığı  yapmış olan orgeneral  cemal tural  ağaca çok önem veren ve  döneminde  ve komuta ettiği  birliklerde  en çok çam diktiren  efsane komutandır. Konyadaki  meram son  krom magnezit civarındaki  tüm çam ormanı  rahmetli turalın  konyada ordu komutanı olduğu  dönemde  askerler ve astsubay okulu  öğrencilerince  dikilmiş ve sulanmıştır   hala  konya halkı aydın çavuşun  çamları diktiğini  zanneder. Kimse turaldan bahsetmez.

8 aralık 2015  günü  izmirin ödemiş ilçesi  bademli köyünde  945 yıllık zeytin ağacı  yaşıyordu  ve   anadolunun kapılarını  Türklere açan Malazgirt  meydan muharabesiyle  yaşıt olan bu tarihi  zeytin ağacı    12 ton  740  kilo  ağırlığında, çapı 2.5 metre,boyu 6 metre,gövde çevresi 7.8  metre   olup  bozdağlarının eteğinde  yaşayıp  gidiyordu.  Paragözler bu asırlık ağaca  göz dikmişlerdi   fransız  firması satın alacak   fransaya götürecekti.    Neyseki  ucuz kurtuldu  asırlık zeytin   antalyada oluşturulan   expo  2016  alanına  götürülmel üzere özenle  söküldü  ve   tıra yüklenerek   antalyaya götürüldü.

Cumhurbaşkanımız  tarafından can suyu verilen ağaç  23 nisanda  açılış yapılacak  expo fuar  alanında    31  türde, 2 bin 823 ağaçtan    birisi ve en yaşlısı olarak  expo 2016  Antalya   sergi alanındaki  transplantasyon     yerinde  boy göstererek  yerini  almış durumda.  Bademli köyünden   ayrıca  başbakan davutoğlu  ve tarım ve hayvancılık bakanı faruk çelik içinde birer yaşlı  zeytin ağacı  getirilmiş durumda.  Temennimiz  bu   asırlık ve tarihi araçların  yeni yerlerinde   kurumadan  hayatlarına devam etmeleri.

Zeytin  ağacı   Zeytingillerden, Akdeniz ülkelerinde yetişmekte olan, 10-20 metre arasında değişen yüksekliklere sahip, dalları dikensiz ve yaprakları karşılıklı olan küçük ve gümüş renginde uzun ömürlü bir ağaçtır. Boylu bir çalı olarak da karşımıza çıkabilen bu ağaç sık dallı, yayvan tepeli ve her mevsim yeşil yapraklara sahip olan bir ağaçtır.

Geniş, kıvrımlı ve yamru yumru bir gövdeye sahip olan ağaç yaşlandıkça düzgün gri renkli gövde kabuğunun giderek çatlaması söz konusudur. Ağacın tepesi ise her sene yaklaşık olarak artan boyu kadar genişlemektedir. Uzun ömürlü bir ağaç olan zeytin ağacı yaklaşık 2000 yıl yaşayabilmektedir. Verimli topraklarda yetiştiğinde tepesi açık ve asimetrik olan ağacın verimsiz topraklarda tepesinin daha yoğun ve yuvarlak bir yapıya sahip olduğunu görebilmek mümkündür. En önemliside  şu günlerde en çok ihtiyacımız oan BARIŞ ‘ın  sembolüdür.

Bahri Kılınçel

23 şubat 2016 Salı 08:17

 

 

YAZARIN SON YAZILARI
SARIKAMIŞ’DA NE OLDU (5) - 16 Aralık 2015
SARIKAMIŞ’DA NE OLDU (4) - 15 Aralık 2015
SARIKAMIŞ’DA NE OLDU (3) - 15 Aralık 2015
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ