https://www.dinarumuthaber.net/wp-content/uploads/2021/03/74f99d44-ac43-44fe-93c9-f36f057a4150.jpg

ÇANAKKALE ZAFERİMİZ KUTLU OLSUN

Eyüp Şahin

Yazarın şu ana kadar yazılmış 4 makalesi bulunuyor.
  • 18 Mart 2015
  • 1.069 kez görüntülendi.

ÇANAKKALE ZAFERİMİZ KUTLU OLSUN

Çanakkale’de Tarihi destan yazarak Tarihin akışını değiştiren, Ölümü bile ŞEHADETE KOŞAN ve ETTENDUVAR ÖREREK“ÇANAKKALE GEÇİLMEZ” Diyerek Şehit düşen Bütün şehitlerimizi Rahmet Minnet ve şükran dualarla yâd ediyoruz. Allahüteala rahmet eylesin Ruhları şad olsun mekânlarıCENNETÜALA olsun.

Bugün; Türk’ün savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıldönümünü kutlamanın ve mukaddes vatanımız için canlarını seve seve feda eden şehitlerimizin Şehitler Günü “nü idrak etmenin onurunu ve gururunu yaşamaktayız. Çanakkale Zaferi; dünya literatüründe bir dönüm noktasının yaşandığı, güç dengelerinin tamamen değiştiği, olayların akışı üzerinde Türk Milletinin belirleyici ve aktif bir rol oynadığı ve de Kurtuluş Savaşımızın ilk meşalesinin tutuşturulduğu, yüce Türk Milletinin Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kahramanlık ve fedakârlıklarının doruk noktasına ulaştığı bir azmin mücadelesi olmuştur.

 

Birinci Dünya Savaşı’nı galip bitirmek isteyen ve gemileriyle Çanakkale Boğazını geçip İstanbul’u almak isteyen düşman kuvvetlerine karşı kahraman ordumuz, İngiliz ve Fransız donanmalarına karşı Çanakkale Boğazı’nda aylar boyunca devam eden bir dizi deniz ve kara savaşı yapmıştır. 253.000 askerimizin şehit olduğu bu savaşlarda, düşman donanmaları çok ağır kayıplar vererek geri çekilmişlerdir. Çanakkale Savaşlarının denizle ilgili kısmı, 18 Mart 1915 tarihinde, düşman gemilerinin geri çekilmeleriyle Türk topçusu karşısında ağır kayıplar vermesiyle sonuçlanmıştır.

 

Çanakkale boğazını gemilerle geçemeyeceklerini anlayan düşman kuvvetleri, bu kez topraklarımıza karadan girmeyi denemişler böylece İngiliz, Fransız, Avustralya, Yeni Zelanda ve diğer bazı sömürge ülkelere ait ve ANZAKadı verilen askeri güçler, 25 Nisan 1915 günü karadan çıkarma yapmaya başlamışlardır. Böylesi bir günde cephanesi biten askerlerine karşı 19. Tümen Komutanı Mustafa Kemal Atatürk -Süngü tak- emrini vererek yıllarca Türk Milletinin hafızasından silinmeyecek olanBen size taarruz emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimizebaşka kuvvetler ve başka komutanlar geçebilir.” sözlerini söylemiştir. Böylece o güne kadar tarihin yaşanmış en büyük siper savaşı başlamış ve uzun süren mücadeleler sonrasında ise bu gün Anadolu topraklarında bağımsız olarak yaşamamızı sağlayacak olan büyük bir zafer kazanılmış ve parlak umutlarla karaya ayak basan birleşik düşman ordusu 1916 kışında bozguna uğrayarak çekip gitmek zorunda bırakılmıştır.

 

Türk Ordusu’nunÇanakkale’de vermiş olduğu bu büyük mücadele;  sadece dünya tarihi üzerinde oluşturduğu büyük etkiyle değil,Türk savaş sanatının uygulanış tarzı, başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, kanlı mücadelede ön plana çıkardığı kahramanlarımız, askeri dehalar, Türk askerinin doğasında bulunan insani değerlerin savaş tarihinde örneği bulunmayan müstesna bir olaydır.Çanakkale Zaferi, vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığı söz konusu olduğunda, Türk milletinin engelleri aşabileceğinin en güzel örneğidir.Türk milleti bu zaferle, arka arkaya gelen acı olayların tesiriyle kaybettiği özgüvenini yeniden kazanmıştır.

 

ÇANAKKALE ZAFERİ İLE BİRLİKTE, ŞEHİTLER GÜNÜolarak da kutladığımız bu anlamlı zafer gününde, kutsal vatan topraklarını canları pahasına müdafaa ederek şehitlik mertebesine ve onuruna erişen aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla hatırlıyoruz. Aziz şehitlerimiz yattıkları yerlerde şunu hissetmelidirler ki; temiz kanlarıyla suladıkları kutsal vatan toprakları, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk Gençliği ve tüm Türk ulusu tarafından en kutsal emanet olarak müdafaa ve muhafaza edilecektir.’Çanakkale Şehitleri Abidesi’’ bu topraklar için kanlarını dökmüş olan kahraman şehitlerimiz için dikilmiştir. ’’ÇANAKKALE GEÇİLMEZ.’’ sözü tarihin sayfalarına altın harflerle kazınmıştır. Mustafa Kemal Atatürk bizleri yok etmek için gelen bu askerleri de bağrına basmış, onlar bizim de şehitlerimizdir diyerek dünyada eşi görülmedik bir liderlik örneği göstermiştir. Çanakkale zaferinin ardından İstanbul da düşman işgalinden kurtulmuştur.

BİZLERE BU BÜYÜK ZAFERİN GURURUNU ARMAĞAN EDEN,  BAŞTA EBEDİ BAŞKOMUTAN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK VE ONUN SİLAH ARKADAŞLARI OLMAK ÜZERE; BU MÜCADELEYE İŞTİRAK EDEN BÜYÜK TÜRK ORDUSUNUN KAHRAMAN MENSUPLARINI, ONU HER ŞEYİYLE DESTEKLEYEN AZİZ TÜRK MİLLETİNİ VE VATANLARI UĞRUNA HAYATLARINI FEDA EDEN BÜTÜN ŞEHİTLERİMİZİ BİR KEZ DAHA RAHMET VE ŞÜKRANLA ANIYOR, RUHLARINIZ ŞAD OLSUN DİYORUM…

Çanakkale’de Ders alınacak yaşanmış çok gerçek hikâyeler vardır!

“KENDİ CENAZE NAMAZINI KILAN ASKERLER.”

Kirte muharebeleri sırasında bölükler arka siperlerde hücum sıralarını beklemektedirler. Ön siperlerdekiler ileri fırlamış boğuşuyorlar. Yüzbaşı hücum için emir bekliyor. Bütün asker süngü takmış siperden fırlamak için hazır. Sinirler gergin! Bütün dudaklar kıpır kıpır dualar okuyor, Kelime-i Şehadet getiriyor. Süre uzuyor. Yüzbaşı erlere sesleniyor: “Yavrularım… Aslanlarım… Biraz sonra Cenab-ı Rab’a Âlem’ in huzuruna varacağız. Abdestsiz gitmeyelim… Haydi!.. Tüfeklerimizin kabzalarına ellerimizi sürüp, hep beraber teyemmüm edelim…” Teyemmüm edilir… Bekleme devam etmektedir. Biraz sonra Yüzbaşı: “Çocuklarım! Sanıyorum biraz daha bekleyeceğiz. Önümüzde biraz daha zaman var. İleride arkadaşlarımız şehit oluyor. Hem onlar için, hem de vakit varken, kendi cenaze namazımızı kendimiz kılalım…

“Kâbe Karşımızda…

” Arkadan Oflu Ali çavuş bağırır…

 “ER KİŞİ NİYETİNE…

O gün yapılan hücumda, kendi cenaze namazını kılan pek az kişi sağ kalabilmişti.

Onlar Allah’a verdiği sözü tuttular… Ama biz Bize bu Zaferi kazandıran 14-15 yaşındaki toprakla buluşan fidanlarımıza, 253.000 şehidimize, Kahraman gazilerimize acaba görevimizi yapabiliyor muyuz? Eşimize, dostumuza, çocuklarımıza, öğrencilerimize Çanakkale’yi “ ÇANAKKALE RUHUNU”  anlatıyor muyuz Halen daha Kan kokan toprakları, mezarı belli olmayan binlerce şehitlerimizi anlatıyor muyuz?  “ÇANAKKALE GEÇİLMEZ”  deki inancı anlatıp, çeşitli etkinliklerle yaşatıyor muyuz?  Ama! Yasak savmak adına Çanakkale Ruhunu anlatmayan,yaşatmayan programlarlar yapıyoruz. Çanakkale’ye Gidilmeli, JAPONYA Örneğinde olduğu gibi her TÜRK ÇOCUĞUNA ÇANAKKALE GÖSTERİLMELİ! Çanakkale’ye giden 7 den 70’e Her Türk’e Büyük şairimizin M.Akif ERSOY ‘un yazdığı İSTİKLAL MARŞIMIZDAKİ bu kıta yaşatılmalı.

 

Bastığın yerleri ‘toprak’ diyerek geçme, tanı!

Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.

Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı.

Verme, dünyaları alsan da bu cennet vatanı.

Aziz şehitlerimizi Rahmetle anıyor, Kahraman gazilerimizin önünde saygıyla eğiliyorum.

Eyüp ŞAHİN-Öğretmen

 

DUR YOLCU

 BİLMEDEN BASIP GEÇTİĞİN BU TOPRAK, BİR DEVRİN BATTIĞI YERDİR

      EĞİLDE KULAK VER, BU SESSİZ YIĞIN, VATAN KALBİNİN ATTĞIĞI YERDİR

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ