ÇÖLOVASININ TÜRKÜLERİNİN, TÜRKMEN GİYSİLERİNİN ,GELENEKSEL KÜLTÜRÜNÜN VE TATARLI TÜMÜLÜSÜNÜN MARKA DİNARA KATKILARI. (4)

BAHRİ KILINÇEL

Yazarın şu ana kadar yazılmış 25 makalesi bulunuyor.
  • 17 Kasım 2015
  • 846 kez görüntülendi.

ÇÖLOVASININ  TÜRKÜLERİNİN, TÜRKMEN GİYSİLERİNİN ,GELENEKSEL KÜLTÜRÜNÜN  VE TATARLI TÜMÜLÜSÜNÜN  MARKA  DİNARA KATKILARI. (4)

Çölovasının  marka Dinar a katkıda bulunacak diğer bir  kültürü  ise  otantik  ,folklorik tüm renkleri taşıyan ,kadınlarımızın üzerinde  şiirsel etki bırakan  giysileridir.  Bu  giysilerde doğanın tüm renkleri  mevcuttur. Bu giysilerin yüzlerce  yıllık kumaşı  ise kutnu  kumaşıdır  bu kumaşın   Anadolu Selçuklu döneminden beri dokunduğu  ve  aşık keremin söylediği  “Hint den gelirdi kutnu kumaşı” sözleriyle de    anlaşılmaktadır    aynı zamanda hem Selçuklu hem de  Osmanlı sarayında  padişahlara giysi   olarak  sunulmuştur.  Diğer   adı ise saray    kumaşıdır . geçmişi    13. Yüzyıla kadar    dayanan   kutnu  Arapçada   pamuk   demektir,görkem ,  zarafet  ve estetik ürünü  olan  bu kumaşlar   floş denilen  suni  ipek ve pamuk  ipliğinden oluştuğu için  sağlıklı bir kumaştır.çölovasının bu adeta milli giysisidir   yalnızca  Gaziantep te    dokunur, atkısı pamuklu   çözgüsü  ipeklidir.  Gaziantep te farklı isimlerde olmasına rağmen   çölovasında   KUTMU adını almış   kaşıklı kutmu, çubuklu kutmu,haşgaşlı kutmu ,kaşıksapı , allı   kutmu,Yörük kutmusu,mor  kutmu,menekşe  kutmusu   gibi isimlerle anılmakta  hala çölovasında   düğünlerde giyilmekte   çölovası köylerinin çeyiz sandıklarında  kutmudan giysiler saklanmaktadır.60   çeşite sahip  bir kumaş çeşitidir  kutmu    aynen kilimlerde olduğu  gibi    aşkı ,sevgiyi,dostluğu,ayrılığı    veya sosyal  bir olguyu   temsil  eder kutmu kumaşları.yazın serin kışın sıcak tutma özelliğini   taşır kutmular.   Gaziantepteki   kutmu firmaları davet edilerek   DİNAR   ÇÖLOVASI  OTANTİK  GİYSİLERİ   konulu bir defile  ve tekstil   fuarı açılması  marka dinara hizmet edecektir.2014 yılında  kutmu  kumaşı  londrada  bir moda gösterisinde sahneye çıkacaktır. Üçetek,   şalvar,entere, salta,fıta,peşkir,kuşak,gümüş veya  boncuklu kemerler,fes,sarı  ipekli   cember,renkli örgülü  yün çoraplar,zülüflere  muska şeklinde gümüş ciril,renkli uçtular,pullular,alınlara takılan  arabeli,giyimlerimizdendir.çölovasının   her köyünde  faklı,otantik,estetik,renk armonisi taşıyan  giysilerimiz   mevcuttur.

Bahri Kılınçel

17 Kasım 2015 Salı 08:28

YAZARIN SON YAZILARI
SARIKAMIŞ’DA NE OLDU (5) - 16 Aralık 2015
SARIKAMIŞ’DA NE OLDU (4) - 15 Aralık 2015
SARIKAMIŞ’DA NE OLDU (3) - 15 Aralık 2015
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ