DİNAR HÜSEYIN BUHURCU HUZUREVİ

Lozan Sarıoğlu

Yazarın şu ana kadar yazılmış 1 makalesi bulunuyor.
  • 01 Temmuz 2016
  • 10.059 kez görüntülendi.

 

                                                                DİNAR

                                               HÜSEYIN BUHURCU  HUZUREVİ

 

Dinar Yardım Sevenler Derneği  40.Yılını geçtiğimiz günlerde Huzurevi bahçesinde verdiği iftar yemeğiyle kutladı.Fakir ve kimsesizlere yardım amacıyla başlayan faaliyetler yoğun çalışmalar sonunda  Huzurevi  yapılmasıyla çalışmalarını  başarıyla sürdürmektedir. 7 personel  ile   28  Yaşlı ve bakıma muhtaç  hemşehrilerine hizmet veren Hüseyin Buhurcu Huzurevi  Dinar’da büyük  bir ihtiyaca cevap vermeye çalışmaktadır.  Derneğin  her türlü faaliyetlerini bizzat yürüten  Başkan Aynur Toker , 2. Başkan  Poyzan Şahiner  Huzurevi’nde kalanların  zaruri ihtiyaçlarını eksiksiz gidermek  için yoğun çalışmalarına tanık olduk.

Türkiye Yardım Sevenler  Derneği Dinar şubesi  1976 yılında Kaymakam Eşref Siretoğlu’nun eşi  Yüksel  Siretoğlu  başkanlığında kurulmuş,o yıllarda  fakir,kimsesiz kadınlara  yiyecek,giyecek,para yardımlarında bulunarak çalışmalarını sürdüre gelmişlerdir.  Derneğin amacına uygun Dinar’da bir  Huzurevi  yapılması  için  çalışmalarını sürdüren dernek  bu gün huzurevinin olduğu arsayı almak için mülk sahibi Hüseyin Buhurcu ile temasa  geçerek  seksenli yılların başında Hüseyin Buhurcu huzurevi yapılmak kaydı şartıyla arsanın tapusunu almayı  başarmıştır.  1988 yılında temeli atılan bina inşaatı 1992 yılında büyük bir kısmı bitirilerek ilçe Meslek yüksek okulunun açılabilmesi için Üniversiteye tahsis edilerek  Şehrimiz üniversitesinin açılmasında önemli bir  görevi de üstlenmiştir.1995 yılında geçirmiş olduğumuz deprem nedeniyle Dinar’ın yeniden  yapılanmasına önemli  katkıları olan  İTÜ ,   ODTÜ ve Boğaziçi üniversitelerinden gelen profesör,doçent,mühendis ve diğer elamanları bu binada barınarak çalışmalarını sürdürmüşler. Daha sonra Kız öğrenci yurdu olarak hizmet  veren bina  2004 yılında HÜSEYİN BUHURCU HUZUREVİ  olarak hizmete girmiştir.

Türkiye’de İlçeler içerisinde   ilk açılan Özel Huzurevi olarak hizmet veren Hüseyin Buhurcu Huzurevinde  28  yaşlı ve bakıma muhtaç insanımız  huzur içerisinde hayatlarını sürdürmektedirler. Bir Müdür ve yedi personelin  çalışmakta olduğu  bu  güzide tesis özellikle hayır sever vatandaşlarımızın maddi katkılarıyla ayakta durmaya ve faaliyetlerini sürdürmeye çalışmaktadır. Kırk sekiz kişi kapasiteli  bu tesisin  2.kişilik banyosu tuvaleti içerisinde olan odalar 615.00,  2.kişilik bunlara ilaveten koridorlu oda fiyatı 660.00 ve tek kişilik banyolu tuvalet ve koridorlu oda fiyatı 680.00 TL olarak belirlenmiştir. Günlük  üç  öğün yemek ve öğleden sonra meşrubat,çay verildiği, doğalgazlı,güneş enerjili huzurevinde çamaşır  problemleri de yıkanıp teslim edilmektedir. Halen         9 Bayan ve 19 erkek yaşlının kaldığını  yeni müracaatların olması halinde  aranan vasıflara uygun kişilerin kabul edileceğini öğrendik. Burada kalmak için yapılan müracaatlarda 55 yaşın üzerinde olan günlük ihtiyaçlarını kendisi giderebilen,ruh sağlığı yerinde ve bulaşıcı hastalığı olmayan kişiler kabul edilmektedir.

İnsanlar gençken ve muhtaç  kalmadığı müddetçe  bu yerleri   görüp  düşünemiyor . Aslında  kimin ne olacağını önceden kestirmek mümkün değildir.Yıllar geçtikçe  kaçınılmaz bir sona yaklaşıldığı hissi insanı tedirgin eder. Yaşanan hayatın menderes nehri gibi akıp gittiği, yahut geçen yılların hiçte   kıymetinin bilinmediği duygusu ağır basar,geçmiş yıllara hep özlem duyarken,geleceğe dair hesaplar yapılamaz .  Ama  değişmeyen  bir gerçek vardır ki o da insanın zamana   yenik düşerek  yaşlanıyor olmasıdır. Son zamanlarda milli ve manevi değerlerden uzaklaştığımız için yaşlı insanlar eve yükmüş gibi görülüyor.Büyük aile ile birlikte yaşama kültürünü de kaybettiğimizden yaşlı insana en yakın akrabası  bile bakmaktan yakınıyor. Oysa yaşlı bir büyüğün evde olması aile için en büyük zenginliktir. Torunlar ve çocukların eskileri öğrenmesi  ,mühim kararların alınmasında akıl danışılacak tek mercidir yaşlılar.  Çünkü geçmişten tecrübeleri  vardır,onlar çok şeyleri yaşamış ve  görmüş iyiyi , kötüyü ayırabilecek kapasiteye sahiptirler.Ancak o eski  değerlerimizden   uzaklaştıkça  yaşlılara bakmak maalesef  zor geliyor oysa hepimiz bir gün yaşlanacağız ve kim ne yaparsa yaşlılığında da onu görecektir.

Emeklilik hayat içerisindeki önemli değişim dönemlerinden birisidir. Yaşlıların ilk karşılaştığı  büyük değişimlerdendir. Emekli olan kişi evvela gelir kaybına uğruyor, bunun yanında sosyal hayatı değişiyor,Emeklilikte yaşanan bu kayıplara uyum sağlayamayan kişiler,kendilerini değersiz,önemsiz boşlukta, çaresiz hissedebilirler.Yakınlarına yük olduğu hissine   kapılabilirler. İnsanın yıllardır çalıştığı Memuriyet veya  işinden emekli olması yaşlılığın başlangıcı olarak  düşünülüyor.Benim yaştaki bazı arkadaşlarımızla yaptığımız sohbetlerde her işten elini çektiklerini can sıkıntısı içerisinde olduklarını söylerler,bunların içerisinde birde eşini kaybetmiş veya yalnız yaşamak mecburiyetinde  kalanlar daha  kötü durumda olduklarından dert yanarlar.Yaşlanmış bu kişiler  kendi yemeğini yapamayan,çamaşırını   yıkayamayan ve bir yardımcıya can yoldaşı olacak kişilere ihtiyaç duyulduğunda HUZUREVİ bulunmaz  bir  nimet olarak karşımıza çıkıyor.Aile ortamında yaşarken oğlu,kızı veya geliniyle  geçinemeyen artık  o ev ortamında istenmeyen yaşlılarımızın  son duraklarıdır Huzurevleri…

Dinar Yardım Sevenler Derneğinin 36 senedir başkanlığını yürüten Sayın Aynur Toker ve yönetim kurulu  zenginden alıp ,ihtiyacı olan fakire verme yöntemini en iyi bir şekilde değerlendirerek  Huzurevi’nin ihtiyaçlarını karşıladıkları gibi  12  çalışkan üniversite öğrencisine burs vererek  ve  halı ,  kanepe,buzdolabı,çamaşır makinesi gibi çeşitli eşyaları da toplayıp  fakir, yardıma  muhtaç,evlenecek olan  gençlere katkıda bulunuyorlar.Bunlara karşılık Huzurevinde kalan 28 .kişinin yeme,içme,barınma  ve diğer elektrik,su gibi giderlerinde Huzurevinde kalanların ödedikleri ücretler  ve  yardım sevenlerin yapmış oldukları  nakit yardımlarla karşılanmaktadır. Ayrıca  hayırseverler  tarafından yapılan et  ve gıda yardımları  Huzurevi’nin  maddi   yükünü hafifletmiş   ise de, aylık  giderlerinin  on beş  bin  lira  üzerinde olması  hayır severlerin daha fazla yardımda bulunmalarını gerektiriyor.

Bu güzide  kuruluşta çalışanların sizleri aramadan hayırseverlerimizin   az veya çok demeden para   ,yiyecek , gıda  veya  onların belirlediği  her türlü eşya yardımlarını her an kabul etmektedirler.Diğer taraftan kurban bayramında kurban bağışlarınız ET olarak kabul edildiği gibi kurban bedeli de nakit olarak  alınmakta KURBANLARINIZ İSLAMİ ESASLAR  DAİRESİNDE VEKALET  ALINARAK  KESİLMEKTE size ayrıca bilgi verilmektedir.

İnsanlar hayatı boyunca istedikleri tek şey  sağlıklı, huzurlu kaliteli bir yaşamla birlikte  sıcak sevgi dolu ev ortamının varlığıdır.Ancak kimin ne zaman ne olacağını yalnız yüce Allah bilir.Bana lazım olmaz demeyin? boş zamanlarınızda bu tesise uğrayıp  burada kalanlarla sohbet etmek,           hal -hatır ve ihtiyaçlarının olup olmadığını sormak  sizlere büyük sevaplar kazandıracak, sevdikleri  yakınlarından  uzak kalan sevgi şefkat bekleyen  yaşlıların hayır dua’larını almış ,yüzlerini güldürmüş olacaksınız. Hiç   olmazsa  önümüzdeki bayramlarda  gözleri kapıda gelecek kişileri arayan bu insanlarımıza ziyaret için bir fırsattır değerlendirin  derim.

SAYGILARIMLA.

1 temmuz 2016 cuma 15:04

 

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Ünal karakoyunlu dedi ki:

    Allah c.c razi olsun hizmeti geçenlerden

  2. Adem dedi ki:

    Güzel, emekle yazılmış bir makale. Biz Uşak Banaz’lıyız, ilçemize 10 senedir bir huzurevi açamadık. Herşey yarım kaldı. Yaşlılarımız eski zaman yaşlıları gibi değil. İstisnaları tenzih eder, ellerinden öperiz fakay bugünkü ihtiyarlar (tabirimizi mazur görünüz,) “Yunandan beter!”
    Huzurevleri biraz da bunun için ihtiyaç.

BİR YORUM YAZ