KÖR OLASI ÇÖPCÜLER

Ayhan Karakus

Yazarın şu ana kadar yazılmış 58 makalesi bulunuyor.
  • 08 Eylül 2017
  • 1.976 kez görüntülendi.

KÖR OLASI ÇÖPCÜLER

Niçin; sigara izmaritini yere atıyoruz? Önümüzdeki kül çanağının kirlenmesinden veya çöp tenekelerini ağzına kadar doldurmaktan mı korkuyoruz. Son fırtı çektikten sonra iki elinle bir yeri hedef alır gibi fırlattığın sigara izmariti ile hiç hedefi tutturabildin mi? Tutturabildiysen askerde silah atışların nasıldı? Silah atışların çok iyiyse bu ülkenin vergileri ile alınan o mermileri kullandıktan sonra ya da kullanacaksan bu ülkenin topraklarını caddelerini ve sokaklarını kirletme hakkına hiç sahip değilsin.
Niçin; Parklarda, sokakta veya herhangi bir yerde çekirdek yerken çekirdeğin kabuğunu bir kap veya kağıt üzerinde biriktirip çöpe atmayı niye düşünmüyorsunuz? Sizlerde sigara izmariti atan kişiler gibi çöplerimizin dolmasından mı korkuyorsunuz? Hiç elinize bir süpürge alarak o çekirdek kabuğunu yerden süpürdünüz mü ? Süpürmediyseniz o kırıntıların nasıl bir zorlukla süpürüldüğünü bir hayal edin. O işi yapan çöpçü diye tabir ettiğimiz bana göre dünyanın en kutsal mesleklerinden birini yapan kişilerin o pisliği bırakıp gidenlerin hakkında neleri aklından geçirdiğini bir düşünün isterseniz.
Niçin; arabada ve yolda alkol aldıktan sonra şişesini yola veya caddeye atarsınız? Kırılan o şişelerin her hangi bir aracın lastiğini patlatıp büyük bir kazaya sebebiyet vereceğini ya da kaldırımda herhangi bir çocuğun ve vatandaşın ayağının kesileceğini sakat kalacağını düşünmezsiniz? Kaza yapabilecek ya da yaralanacak kişinin tanıdığınız birisinin olabileceği hiç mi aklınıza gelmez? O şişeleri bir poşete koyup çöpe attığınızda çöp kutusunun kirleneceği korkusunu üzerinizden atın. Merak etmeyin kutsal çöpçü kardeşlerimiz onları temizliyor.
Niçin; evinizde biriken çöpleri niçin ağzını bağlamadan atıyorsunuz çöpe? Başıboş hayvanlar bu çöpleri maalesef çöpün etrafına dağıtıyor ortaya çok çirkin görüntüler çıkıyor ve çöpçü kardeşlerim bunları temizlemek için hem emek hem zaman kaybına uğruyorlar. Kış aylarında sobaların küllerini çöpün içine atmak yerine kenarına döküyorsunuz. Esen bir rüzgâr bu külleri olduğu gibi sokağınıza ve caddenize dağıtıyor, kirletiyor. Tabi bu arada çöpçü kardeşlerime baya bir iş çıkıyor.
Niçin; çiğnediğiniz sakızları lap diye rast gele yerlere atıyorsunuz. Özellikle yaz aylarında kaç kuşun bu sebepten öldüğünün farkında mısınız? Ayrıca bu attığınız sakızın birilerinin ayakkabısının altına yapışacağını ve sizi saygıyla anacağını biliyor musunuz? Caddeye veya sokağa yapışan bu sakızları çıkarmanın ne kadar zor olduğunu çöpçü kardeşlerim iyi biliyor.
Genelde halk arsında sorulduğunda en kutsal mesleklerin başında Öğretmenlik gelir ve bu yüzden müthiş gurur duyarız. Bana göre de dünyanın en kutsal işini yapanlardan bir grup ise çöpçü kardeşlerimizdir. Düşünsenize çöplerinizin alınmadığını ve çevreye yayılacak olan o pis kokuları. Kısacası en kutsal görevi yapan biz öğretmenlerin eğitemediği kişilerin verdiği zararları çöpçü kardeşlerim temizliyorlar. Bir nevi bizim açığımızı kapatıyorlar. Sağ olun var olun.

 

YAZARIN SON YAZILARI
AFFINIZA SIĞINARAK 7 - 28 Haziran 2018
BUNLARI YAPIYORUZ - 11 Haziran 2018
ESKİNİN KIYMETİ - 18 Nisan 2018
ZOR İŞ AŞIK OLMAK - 22 Mart 2018
MUTLULUK (2) - 22 Şubat 2018
MUTLULUK - 7 Şubat 2018
AHDE VEFA - 15 Ocak 2018
İLETİŞİM - 20 Aralık 2017
NEDEN ? - 30 Kasım 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ali Aydın dedi ki:

    Hocam sağolun ellerinize sağlık ancak bu kadar güzel anlatılabilir di.

BİR YORUM YAZ