SARIKAMIŞ DA NE OLDU (1)

BAHRİ KILINÇEL

Yazarın şu ana kadar yazılmış 25 makalesi bulunuyor.
  • 07 Aralık 2015
  • 757 kez görüntülendi.

SARIKAMIŞ DA    NE OLDU   (1)

yazılarıma   başlarken vatan toprakları uğruna Canları’nı, Kanları’nı veren aziz şehitlerimiz başta Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere şehitlerimize tanrıdan rahmet diler onların önünde bir kere daha saygıyla eğiliyorum.

Evet Sarıkamış savaşı en az,  Çanakkale   kadar  önemi  vardır.  Var, olmanın, direncin, azmin, inancın,  fedakarlığın,   destanıdır. Türk insanının vatanı için en zor şartlarda neleri göze alabildiğinin tarihsel abidesidir.Sarıkamış yemenin kavurucu sıcağından Sarıkamış’ın dondurucu soğuğuna yazlık elbiseyle koşan körpe fidanların öyküsüdür. Sarıkamış.  Gecenin,  kör karanlığında, yokluk içinde, ayakkabısız, paltosuz, yoksul Anadolu çocuklarının karlara gömüldüğü acının,  hikayesidir.

Sarıkamış nefeslerin buz kestiği 15 günde binlerce Mehmetçiğin,  gecelerde donduğunun, allahuekber dağlarında,  harman olmuş yiğitlerin mezarlarının karlı dağlar olmuş anıtıdır. Dünya savaş tarihinde 90 bin. askerin buzdan heykellere döndüğü tek savaştır Sarıkamış ihtiras ve yanlış hesaplar yüzünden karlara gömülen 90 bin Mehmetçiğin gözyaşlarının donduğu, feryatların donduğu, zamanın donduğu. Peygamberimize komşu olmuş şehitlerin,   bilinmeyen, hatırlanmayan, ürkütücü,  hazin,  hikâyelerinin adıdır.

Tarihin bu acı sayfasını asla unutmamalıyız, şehitlerimizi anmalı,  Fatihalarımızı eksik etmemeliyiz. Maksadımız tarihi yargılamak değildir. Kimseyi mahkûm etmek değildir. Amaç tarihimizi unutmamak, bu toprakları bize bırakan dedelerimizin ne bedeller ödediğini bilmektir.

Şehadet!  kutsal bir amaç için ödenen bedeldir ve savaşın vazgeçilmezidir. Ama biz o Şehitleri  hatırlayıp onlara  hizmet etmezsek onların ödediği bedel unutulur gider. Şehitlere hizmet bir ibadettir. Bu ülkenin aydınları olarak bizler,  şehitlerimizi gelecek nesillere taşımalı ve öğretmeliyiz.  Sarıkamış şehitleri için  yapacağımız en büyük hizmet “ayağımıza bir ayakkabı, sırtımıza sıcak bir palto giydiğimiz zaman onları hatırlama” olmalıdır.

Ölümün  beyaz olanı varmı’dır? bir insan nasıl donar hiç hayal ettiniz’mi? Ayaklarınızdan ağır bir yorgunluğun  yavaş  yavaş  bedeninize yayılırken birkaç dakika uyursam güç kazanırım duygusuyla tam o tatlı uykuya geçerken sevgilinizin, karınızın, çocuklarınızın siluetlerinin önünüzden geçtiğini hayal ettiyseniz. Sarıkamışta onbinlerce mehmed’in yolun kenarında tüfeğine  yaslanarak  şöyle bir çömeleyim hemen kalkarım  derken terli bedeninin 3 dakika içinde nasıl donduğunu anlayabilirsiniz.
bahri  KILINÇEL

7 Aralık 2015 Pazartesi 14:22

 

YAZARIN SON YAZILARI
SARIKAMIŞ’DA NE OLDU (5) - 16 Aralık 2015
SARIKAMIŞ’DA NE OLDU (4) - 15 Aralık 2015
SARIKAMIŞ’DA NE OLDU (3) - 15 Aralık 2015
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ