SARIKAMIŞ’DA NE OLDU (11)

BAHRİ KILINÇEL

Yazarın şu ana kadar yazılmış 25 makalesi bulunuyor.
  • 27 Aralık 2015
  • 787 kez görüntülendi.

SARIKAMIŞ’DA  NE OLDU (11)

Sarıkamış  savaşını en trajik anlatımı bu gün moskovada  askeri müzede sergilenen Rus kurmay başkanı pietroviç  in satırlarıdır.” Onları teslim alamadım !..ilk sırada diz çökmüş beş kahraman omuz çukurlarına yasladıkları mavzerleri ile nişan almışlar!.. tetiğe asılmak üzereler!.. ama asılamamışlar!..kaput yakaları,Allahın rahmetini o civan delikanlıların yüreklerine akıtabilmek istercesine  semaya dikilmiş, kaskatı !.. hele bıyıkları!.. hele hele  bıyıkları ve sakalları!..her biri birer fütuhat oku   gibi çelik misali!..ya  gözler? Dinmş olmasına rağmen şu kahredici  tipinin bile örtüp  kapatamadığı gözleri!.. apaçık !.. tabiata da, başkumandana da,karşısındaki düşmana da İsyan eden  ama Allahına teslimiyetle bakan gözler !..açık ,vallahi apaçık!..ikinci sırada öyle bir manzara  ki hiçbir heykeltıraş benzerini yapmayı başaramamıştır.

O ürkütücü ayaza rağmen,sağlarında fişekleri debelenerek üzerlerinden atmaya  tenezül etmemiş  iki katırın yanında başları Semaya dönük,altı masal güzeli Mehmet!..sandıkları bir avuçlamışlarki ,hayatı biz ancak böyle bir hırsla avuçlayıvermişizdir!..öylesine kaskatı kesilmişler!..

Ve sağ başta binbaşı Mustafa Nihat !..ayakta!..yarabbi bu ne bir ayakta duruştur ki karşısında düşmanı da ,kafiri de,lanetlisi de, Allahın huzurunda diz  çöküş halinde gibi. Endamı ,düşmanı  dize getiren  bir tekbir  velvelesi  gibi!.. belinde ,fişeklerinin yuvalarını tipi ile kapatmaya, bütün gece  düşen kar bile razı olmamış!..

Sol eli boynundaki dürbünü kavramış!..havada donmuş !.. kale sancağı gibi!..diğer eli belli ki, Semaya uzanıp rahmet dilerken öylesine taşlaşmış!..hayrettir başı açık!.. gür erkek kömür karası saçları  beyaza bulanmış!..allahuekber dağlarındaki Türk müfrezesini esir alamadım bizden çok evvel Allahlarına teslim olmuşlardı. Sarıkamış  31.12.1914 Perşembe Rus kurmay başkanı  Pietroviç.”

Tarihimizde Reşat  çiğiltepe   cephede bir tepeyi alamayınca intihar etmiştir. binlerce boynu bükük ana,baba,eş,nişanlı,sözlü,yetim bırakan Enver paşa buna cesaret edemedi.

Cephede Sarıkamış önlerinde son hamleyi yapan askerler sarıkamışın dış mahallalerine girerek çarpıştılar  Sarıkamışa    girilmiş ancak geriden destek gelmemiş, cephane takviyesi yapılamamıştı ancak Rus kuvvetleri  manevrayla  tümen komutanları dahil  7  bine yakın askerimizi esir aldılar. ihsan paşayı esir alan gürcü yüzbaşı  Vaskhakizade  müslümandı ve hayretle donakaldı saçı sakalı karışmış, üstü başı dökülen bir Türk paşası olamazdı. Esir subaylar yıkanıp temizlendiler Rus subaylar yemeğe davet ettiler. Türk subaylar ağır ve isteksiz yediklerini görünce Ruslar  sordular  bunun nedeni  balkan savaşından deneyimli subaylar uzun süren açlığın sonunda aniden yeme sindirememe sorunu yaşanmasıydı

. Bu esirlerimizin kaderi artık soğuklarla örülmüştür.esir alınan  askerler ve subaylara  Rus ordusundaki  ermeni askerlerce  büyük bir kin ve hırsla   zulüm ve işkence yapılmıştır.ruslar bu uygulamalara göz yummuştur.hayvanlara  mahsus vagonlarla Tiflise götürülmüşlerdir. Bir ay süren yolculukla  sibiryanın kamışlı istasyonuna getirilmişlerdir

bahri  KILINÇEL

27 aralık 2015 pazar 12:12

 

YAZARIN SON YAZILARI
SARIKAMIŞ’DA NE OLDU (5) - 16 Aralık 2015
SARIKAMIŞ’DA NE OLDU (4) - 15 Aralık 2015
SARIKAMIŞ’DA NE OLDU (3) - 15 Aralık 2015
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ