SARIKAMIŞ’DA NE OLDU (3)

BAHRİ KILINÇEL

Yazarın şu ana kadar yazılmış 25 makalesi bulunuyor.
  • 15 Aralık 2015
  • 944 kez görüntülendi.

SARIKAMIŞ’DA  NE OLDU  (3)

1914 yılında Osmanlı imparatorluğunda İstanbulda 110, İzmirde 22, Suriyede 25,diğer yerlerde 30 olmak üzere toplam 187  motorlu araç vardı.  koskoca Osmanlı ordusunda topu topu   6 adet kamyon bulunmaktaydı.  kasım ayında  Trabzon Erzurum arasında 4 yük kamyonu, 826 kağnı arabası,1675 adet deve   ve toplamı 365 olan eşek ,at ve katır  ulaşımı sağlıyor bir kolun gidiş dönüşü  30   günde  tamamlanıyordu.yani ordunun bir günlük ihtiyacı  30 günde tamamlanıyordu. En ilginç olan ise Bitlis valiliği sevkiyat için insan malzeme bulmuş fakat çuval temin   edememiştir  İstanbuldan  10 bin çuval gelinceye kadar iş işten geçmiştir.

sizlere 100 yıl önce Erzurum Sarıkamış arasında 1914 aralığı 1915 ocak aylarında 150 km uzunluğunda 100 km genişliğinde bir cephede -23 ile – 36 derece soğukta  karlarla kaplı  allahuekber  dağlarında savaşan ve şehit olan 90.bin Mehmetçiğimizin trajik hikayesin anlatmaya çalışacağım.

Sarıkamış savaşı fazla bilinmeyen, okullarda iki satırla geçiştirilen bir savaştır bunun nedeni Enver paşa Sarıkamış ait her şeyi yaktırmış, imha ettirmiştir. Savaş tarihi araştırmacılar Türk kaynaklarında az olduğunu genelde Rus ve alman kaynaklarından faydalanmışlardır. Ancak günümüze kadar  Sarıkamış ile ilgili  belgeler o kadar çoğalmıştır’ki Şu anda  ise Sarıkamış araştırmalarının  kaynakcası  bile bir kitap büyüklüğündedir

Türk halkı Enver paşa sansürü  nedeniyle  Sarıkamış savaşı   ve kayıplardan 5 yıl,8 ay,13 gün sonra Ruslara esir düşen    Sibiryadaki   esirlik’den dönen kurmay yarbay şerif köprülü (ilden) in anılarını 1921 yılında yayınlamasıyla öğrenmiştir.

28 Haziran 1914 de Avusturya Macaristan veliahdı ferdinand’ın    ölümüyle başlayan savaş Avrupa’yı    sarmış almanlar 1 ağustos 1914 de Rusya’ya savaş açmışlar.2 ağustos 1914 de Alman elçisi Enver paşa ile gizli bir antlaşma yapmışlardır. Bundan sadece 3 kişinin sadrazam Sait paşa, dâhiliye nazırı Talat paşa, meclisi mebusan başkanı Halil menteşe. En ilginç olanı ise padişahın haberi bile olmamıştı. Padişahın bundan alman imparatoru Wilhelm gönderilecek nüshası imzalatılırken haberi olmuştu. Bunun nedeni Enver paşa ve ittihada terakkinin ipleri eline alması II. Abdülhamit in tahtan indirilmesi ve sarayda 32 yıldır tutuklu olan 67 yaşında Mehmet Reşat padişah yapılmıştı. Dünyadan habersiz, Avrupadaki sanayi devriminden   habersiz padişah olmasıydı.

Almanların Rusya, İngiltere,Fransa ile savaşa girişince iki gemisi goben ve breslav  adlı gemiler   Akdenizdeydi ve  amiral Wilhelm Souchon komutasındaki gemilerin Cebelitarık İngiliz kontrolünde olduğu için kapana kısılmıştı  alman elçisi  wagehhaynm Enver paşaya gelmiş iki geminin Osmanlı donanmasına katılmasının Karadenize, güç katacağını söylemiş. Enver paşa gemilerin satın alındığını ilan etmiş ancak o dönemde Osmanlı maliyesi tamtakır olduğu için hiç kimse buna inanmamıştır. gemiler yavuz ve midilli adını almış. alman denizcilerin başlarına fes geçirilmiş. kırmızı feslerin altında yağız, kara kaşlı,   kara gözlü,pala bıyıklı denizcilerin yerine sarı saçlı ,mavi gözlü,tüysüz alma delikanlılar vardı.
bahri  KILINÇEL

15 ARalık 2015 Salı 08:28

 

YAZARIN SON YAZILARI
SARIKAMIŞ’DA NE OLDU (5) - 16 Aralık 2015
SARIKAMIŞ’DA NE OLDU (4) - 15 Aralık 2015
SARIKAMIŞ’DA NE OLDU (3) - 15 Aralık 2015
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ