SARIKAMIŞ’DA NE OLDU (4)

BAHRİ KILINÇEL

Yazarın şu ana kadar yazılmış 25 makalesi bulunuyor.
  • 15 Aralık 2015
  • 771 kez görüntülendi.

SARIKAMIŞ’DA
NE OLDU (4)
Karadenize açılan gemilerden yavuz Sivastopol’u, midilli kere şehrini, Hamidiye yaftayı, numune odesayı bombalayınca Ruslar 36 yıldır işgal ettiği Kars üzerinden Erzuruma saldırmıştır. bu plan Almanların işine yaramıştır. Almanlar Polonya cephesinde savaştığı Rusyaya Osmanlı savaş açarsa Polonya cephesi zayıflayacaktır. alman subaylar Enver paşayı sürekli kışkırtmışlardır. Çünkü deniz kuvvetleri amiral souchon, 1.ordu kom liman von sanders, gen.kur.II.bşk.general bronsart von schellendorf Osmanlı ordusunu yönetiyorlardı.
Almanya Osmanlı devletini bir an önce savaşa sokmasının altında yatan alman çıkarlarıydı. Örneğin 1. Almanyanın polonya cephesinde Ruslarla savaşması nedeniyle Kafkas cephesi açılırsa Ruslar buraya asker getirmesi nedeniyle Almanların cephesinin yükü hafifliyecekti.2 Osmanlı savaşa girerse Süveyş kapatır ve İngilizleri meşgul eder.3.Osmanlı hilafetini kullanarak Fransız, İngiliz,Rus Müslümanları ayaklandırılabilinir.4.Osmanlı devletinin dini nüfusundan yararlanılabilinir.
Padişah, savaş bildirisi yayınladı ve cihat ilan etti. CİHAD-I EKBER İstanbul’da fatih camiinde şeyhülislam Ürgüplü Hayri efendi tarafından atlas torbadan çıkarılıp okundu .Padişah “asker evlatlarım Osmanlı ordularının hayırlı evlatları olduğunuzu gösteriniz’ki, din ve devlet düşmanları bir daha kutsal topraklarımıza ayak atmaya, Kabe’yi ve nurla aydınlanmış mezarın bulunduğu mübarek hicaz topraklarını rahatsız etmeye cesaret edemesin. Dinini, vatanını ve askerlik namusunu silahıyla savunmayı ve padişah uğrunda ölümü hiçe saymayı bilir bir Osmanlı ordu ve donanması olduğunu düşmana etkili bir biçimde gösteriniz” 300 milyon Müslüman ingiltere’ye ,Fransa’ya, rusya’ya karşı ayaklanacaktı.ancak cihadı Müslümanlar duymadı, Mekke’de, Medine’de duyulmadı ilerde hazreti Fatima’nın soyundan gelen Mekke şerifi Hüseyin İngilizlerin parası,Fransızların silahlarıyla halifenin askerlerini arkadan hançerleyeceklerdi. Padişahın bu kararıyla aynı zamanda 1914-1918 yılları arasındaki 4 yılda Türklerin milyonlarca evladının 3 kıtada kan dökeceği kanlı bir süreç başlamıştı.600 yüz yıllık Osmanlı tarihinde ilk kez bir padişah savaşa yol açan olayın gerçek yüzünü bilmeden savaş çağrısı yapmaktaydı.
Balkan savaşlarında sadece askeri anlamda değil aynı zamanda milletin onur ve haysiyetini kırıcı bir bozgundan yeni çıkan, yıllarca sıla hasreti çeken askerlerin evine ,köyüne,sevdiğine kavuştuğu sırada Enver paşa imzalı bir zarftan şu satırlar çıkmıştır. “SEFERBERLİK İLAN EDİLMİŞTİR, SİLAH BAŞINA !…;

Bahri Kılınçel

15 ARalık 2015 salı 08:49

 

YAZARIN SON YAZILARI
SARIKAMIŞ’DA NE OLDU (5) - 16 Aralık 2015
SARIKAMIŞ’DA NE OLDU (4) - 15 Aralık 2015
SARIKAMIŞ’DA NE OLDU (3) - 15 Aralık 2015
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ