SARIKAMIŞ’DA NE OLDU (5) ve (6)

BAHRİ KILINÇEL

Yazarın şu ana kadar yazılmış 25 makalesi bulunuyor.
  • 20 Aralık 2015
  • 817 kez görüntülendi.

Başkomutan vekili Enver  paşa  savaş çağrısı yapar.”  Arkadaşlar,  peygamberimizin manevi desteği ve kutsal  padişahımızın hayır duası ile  ordumuz düşmanlarını yok edecektir. Orada hangi asker daha ileri atılır,hangi asker düşmanın  şarapnel ve kurşunlarından yılmayarak ayak direr, sonuna  kadar direnirse,o asker kazanır!.. tarih tanıktır’ki, Osmanlı askerinden şanlı,Osmanlı askerinden fedakar hiçbir asker yoktur.hepimiz düşünmeliyiz’ki,başımızın ucunda peygamberimizin ruhu uçuyor,şanlı atalarımız  başlarımızın ucunda bizim ne yapacağımıza bakıyor.zincirler altında inleyen 300  milyon Müslüman ve eski yurttaşlarımız hep  bizim zafer kazanmamız için dua ediyorlar.ölümden kimse kurtulmayacaktır. Ne mutlu ileri gidene!. ne mutlu din ve vatan yolunda şehit olanlara. İleri daima ileriki,zafer şan ,şehitlik ,cennet hep ilerde ,ölüm ve alçaklık  hep geridedir!. kutsal şehitlerimizin ruhuna Fatiha !. padişahım çok yaşa . başkomutan vekili Enver.”İstanbul   sokalarında  halk bayram ediyor. Padişahımız çok yaşa sesleri arasında ziya Gökalp ın  şiirlerinden

“koşunuz orduya gürbüz aslanlar

Türkoğlu değildir evde kalanl

Düşmanın ülkesi viran olacak

Türkiye büyüyüp turan olacak”   Osmanlı devletinin limanlarını bombalaması sonunda Rusya Sarıkamış üzerinden Erzuruma saldırdı.

Rus Çarı  Nikola eylül 1914 de beyanname yayınlayarak Ermenileri rusya’nın yanında savaş çağırdı ve şöyle diyordu.”özgürlük saati sonunda sizin içinde  çaldı” gerçekten savaş başlar başlamaz  Erzurum milletvekili Pastırmacıyan,3.ordunun nerdeyse tüm ermeni subay ve askerleri  Rus tarafın geçtiler. Ruslar  hemen ermeni taburları oluşturdular.

Ruslar Erzuruma saldırınca Erzurumdaki ordu komutanı hasan izzet paşa Ruslara karşı koymuş ve 10 km dışarıya kadar kovalamış ve   Erzurumu işgal etmelerini önlemiştir. bir savunma hattı oluşturmuştur.   Rus   cephesini  gözetleme görevindeki teğmen İsmail hakkı 12 aralık 1914günü Rusların 230   arabasını saymış yiyecek çuvalı ve fıçılar yüklü, her ata iki askerin bindiği kazak taburu  üniformalı 70 atlı   kalpak ,şapka ve paltolarıyla yüksek rütbeli Rusları rapor etmişti.  Bu avın değerli olduğunun farkında değildi. Bu kafile cepheyi denetlemeye gelen Rus çarı II  NİCHOLAS ,  Kafkas ordu komutanı general MYSHLAYEVSKİ ,kurmay başkanıydı. Bu rapor değerlendirilse savaşın kaderi değişirdi.  kazım Karabekir paşa anılarında bunun kaderin garip bir cilvesidir der.

Hasan izzet paşa  başkomutanlığa bir rapor yazar “3. Ordunun menzil kolları yetersizdir,  iaşeler zor sağlanıyor,orduyu 3 aydan fazla beslemek mümkün değildir,ordunun tamamen aç kalmasına engel olmak için birliklere iki günde bir,o da yarım istihkak verilmesine gerek görülmüştür böylece ilkbahara kadar idare edilmesini emrettim.özellikle ön hatlarda bulunan askerler bazen 24 saat bazende 48 saat aç kalmaktadırlar.bunlara verilen yiyecekler kuru peksimet ve zeytinden ibarettir”
bahri  KILINÇEL

SARIKAMIŞ’DA  NE OLDU (6)

Enver paşa   Rusların  kovalanmasından   umutlanmış ve Ruslara saldırı planı hazırlamış ve bunu tartışmak için Erzuruma gelmiş cepheyi denetlemiş. balkan bozgunu yaşamış ordu yorgundur. Balkanlarda 250. Bin asker kaybedilmiştir. sadece  kolera ve dizanteriden şehit olan asker sayısı  40 bin kişidir. 550 yıldır bizim olan ikinci vatanımız olan Rumeli elden çıkmıştı.  Erzurum’da  askeri hastanede  7 bine yakın  tifuslu ve donuk hastayla karşılaştı  ,koğuşlar pis,yaralılar kucak kucağa,pislik ve yokluk içinde ki görüntülere kızmış ve baştabibi azarlamış baştabip “ilaç yok,malzeme yok,deyince yarbayın rütbelerini söküp kıtaya er olarak göndermesini emretmiştir.

Hasan izzet paşaya Rusları neden kovalamadınız diyerek azarlamış. hasan izzet paşa “her yerde kar var, karakış bu koşullarda harekatın sonuç vermediğini söyleyince “hocam olmasaydınız    sizi idam ettirirdim” demiştir.

Sarıkamış saldırı planı tartışılmış, Enver paşanın yardımcısı alman general bronsart von schellendorf  ve   kur.yb felix guse saldırmayı savunmuşlardır. Hasan izzet paşa” saldırı ve kuşatma   planınını uygulama için kendime güven  görmediğimden istifa ediyorum” diyerek  istifa ederek istanbula döner. Enver paşa kendisini 3. Ordu komutanı olarak atadı.  seferberlik ilan edildi.ancak askerin doğru dürüst giyeceği ,yiyeceği yoktu.Erzurum çarşısından parası olan subaylar yamçı,yün başlık,yün eldiven,atkı,keçe ve çizme almışlardı.zenginler 50 altın verip bedel ödediği için askere alamamışlardı. Seferberlikte askerlik şubelerine gelen genelde ağaların yanında çalışan, yarıcı,  yanaşma,ve çoban olanlar,gariban köylüler nasıl olsa devlet baba giysi,elbise verecek diye yazlık ,yırtık  ve paçavra giysilerle askerlik şubelerine gelmişlerdi.

3 kolorduyla savaşılacaktı.10.kolordu samsundan yürüyerek tokat üzerinden gelecek,37.tümen Bağdat’tan,  9 ve 11 .kolordunun bazı tümenleri ırak ve Suriye’den  Ulukışla’ya kadar trenle oradan  yürüyerek 42 günde Erzurum’a gelecekti  Erzurum Ulukışla 1100 km İstanbul Bağdat 2000 km .ancak saldırı için lojistik eksikti. Giyecek ve yiyecekleri almanlar gemiyle gönderdiler   ancak  Rus uçakları  Trabzon açıklarında gemileri bombaladı ve gelecek silah,mermi,   giyecek,yiyecekler  Karadeniz’in dibini boylamıştı.

Kürt aşiretlerinden bir süvari kolordusu oluşturma emri verildi. Kürtçeden başka dil bilmeyen disiplinden  yoksun  aşiretlerin oluşturduğu bu kolordu Kafkasya içine dalacak ve oralarda ayaklanmalar çıkaracaktı. halbuki 37 yıl önce 93 harbinde padişah bu aşiretlerden yardım istemiş zor durumda aşiretler yardım etmemişti. Bir aşiret reisi Erzurum valisine şöyle demişti.”bizim bu mevsimde işimiz çoktur. kusurumuza bakmasınlar gelemeyeceğiz  payımıza düşen Rusları göndersinler burada keseriz “ diyen  güvenilmez olan bu aşiretlerden oluşan kolordu ilk saldırıda dağılmış  köyleri yağmalamışlardır.

Osmanlı   Rus  savaşında Rus tümenleri karşısında bunalan şeyh şamile bile yardım etmemişlerdi bu aşiretler. Kafkasya’da  ayaklanma çıkarmak  bir örgütlenme işidir.Azeri ,Çerkez,Gürcü,Abaza,Çeçen  topluluklarıyla diyalog kurup dil ve Türklük bilinciyle bir haberleşme ağıyla olurdu bunların olması bir hayaldi

bahri  KILINÇEL

20 Aralık 2015 Pazar 14:12

 

YAZARIN SON YAZILARI
SARIKAMIŞ’DA NE OLDU (5) - 16 Aralık 2015
SARIKAMIŞ’DA NE OLDU (4) - 15 Aralık 2015
SARIKAMIŞ’DA NE OLDU (3) - 15 Aralık 2015
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ