SARIKAMIŞ’DA NE OLDU (5)

BAHRİ KILINÇEL

Yazarın şu ana kadar yazılmış 25 makalesi bulunuyor.
  • 16 Aralık 2015
  • 828 kez görüntülendi.

Başkomutan vekili Enver paşa savaş çağrısı yapar.” Arkadaşlar, peygamberimizin manevi desteği ve kutsal padişahımızın hayır duası ile ordumuz düşmanlarını yok edecektir. Orada hangi asker daha ileri atılır,hangi asker düşmanın şarapnel ve kurşunlarından yılmayarak ayak direr, sonuna kadar direnirse,o asker kazanır!.. tarih tanıktır’ki, Osmanlı askerinden şanlı,Osmanlı askerinden fedakar hiçbir asker yoktur.hepimiz düşünmeliyiz’ki,başımızın ucunda peygamberimizin ruhu uçuyor,şanlı atalarımız başlarımızın ucunda bizim ne yapacağımıza bakıyor.zincirler altında inleyen 300 milyon Müslüman ve eski yurttaşlarımız hep bizim zafer kazanmamız için dua ediyorlar.ölümden kimse kurtulmayacaktır. Ne mutlu ileri gidene!. ne mutlu din ve vatan yolunda şehit olanlara. İleri daima ileriki,zafer şan ,şehitlik ,cennet hep ilerde ,ölüm ve alçaklık hep geridedir!. kutsal şehitlerimizin ruhuna Fatiha !. padişahım çok yaşa . başkomutan vekili Enver.”İstanbul sokalarında halk bayram ediyor. Padişahımız çok yaşa sesleri arasında ziya Gökalp ın şiirlerinden
“koşunuz orduya gürbüz aslanlar
Türkoğlu değildir evde kalanl
Düşmanın ülkesi viran olacak
Türkiye büyüyüp turan olacak” Osmanlı devletinin limanlarını bombalaması sonunda Rusya Sarıkamış üzerinden Erzuruma saldırdı.
Rus Çarı Nikola eylül 1914 de beyanname yayınlayarak Ermenileri rusya’nın yanında savaş çağırdı ve şöyle diyordu.”özgürlük saati sonunda sizin içinde çaldı” gerçekten savaş başlar başlamaz Erzurum milletvekili Pastırmacıyan,3.ordunun nerdeyse tüm ermeni subay ve askerleri Rus tarafın geçtiler. Ruslar hemen ermeni taburları oluşturdular.
Ruslar Erzuruma saldırınca Erzurumdaki ordu komutanı hasan izzet paşa Ruslara karşı koymuş ve 10 km dışarıya kadar kovalamış ve Erzurumu işgal etmelerini önlemiştir. bir savunma hattı oluşturmuştur. Rus cephesini gözetleme görevindeki teğmen İsmail hakkı 12 aralık 1914günü Rusların 230 arabasını saymış yiyecek çuvalı ve fıçılar yüklü, her ata iki askerin bindiği kazak taburu üniformalı 70 atlı kalpak ,şapka ve paltolarıyla yüksek rütbeli Rusları rapor etmişti. Bu avın değerli olduğunun farkında değildi. Bu kafile cepheyi denetlemeye gelen Rus çarı II NİCHOLAS , Kafkas ordu komutanı general MYSHLAYEVSKİ ,kurmay başkanıydı. Bu rapor değerlendirilse savaşın kaderi değişirdi. kazım Karabekir paşa anılarında bunun kaderin garip bir cilvesidir der.
Hasan izzet paşa başkomutanlığa bir rapor yazar “3. Ordunun menzil kolları yetersizdir, iaşeler zor sağlanıyor,orduyu 3 aydan fazla beslemek mümkün değildir,ordunun tamamen aç kalmasına engel olmak için birliklere iki günde bir,o da yarım istihkak verilmesine gerek görülmüştür böylece ilkbahara kadar idare edilmesini emrettim.özellikle ön hatlarda bulunan askerler bazen 24 saat bazende 48 saat aç kalmaktadırlar.bunlara verilen yiyecekler kuru peksimet ve zeytinden ibarettir”

Bahri Kılınçel

16 ARalık 2015 Çarşamba 08:26

 

YAZARIN SON YAZILARI
SARIKAMIŞ’DA NE OLDU (5) - 16 Aralık 2015
SARIKAMIŞ’DA NE OLDU (4) - 15 Aralık 2015
SARIKAMIŞ’DA NE OLDU (3) - 15 Aralık 2015
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ