SARIKAMIŞ’DA NE OLDU(12)-(13)-(14)

BAHRİ KILINÇEL

Yazarın şu ana kadar yazılmış 25 makalesi bulunuyor.
  • 29 Aralık 2015
  • 1.219 kez görüntülendi.

SARIKAMIŞ’DA NE OLDU(12)

Bölgede kurulan  İrbid  panayırında  kazan, Oranburg, Samara, Oka, Simbirsk  taraflarından gelen  Müslümanlara teşhir edilen subaylarımız   buradan  Krosnobarks   şehrine getirilmişler  her türlü hakaret  yapılmış, sadece ekmek almaya yetecek kadar  (50 Rus kapiği) verilerek  açlığa mahkum edilmşlerdir. tedaviden mahrum bir şekilde  en pis ve sefil  Hapisanelerine yerleştirilmişlerdir. Rütbesiz askerler ise  30 kişilik  vagonlara 50-60 kişi  yüklenerek  ekmek ve su verilmeden iki ayda   Sibirya içlerine  trenlerle  ayakta   ve tuvalet   bulunmayan vagonlarda  taşındılar   400 yıl bizim olan,   Cengizhan’ın atlarını suladığı Yenisey  ırmağının civarındaki esir kamplarına götürüldüler

vagonlarda  Tifusdan dolayın binlercesi  hayatını  kaybetti. Hergün  onlarca ölü olan vagonlardan cenazeler üç dört günde alınıp dağ başlarına atılmıştır.  Nargin  adasında şehit sayısının binlerce olduğuna dair kanıtlar   vardır. Esirler  ve sarıkamışla  ilgili  araştırma  yapan Konyalı  Doç dr. Ramazan balcı   yazmış olduğu  TARİHİN   SARIKAMIŞ  DURUŞMASI   adlı  kitabında Sarıkamış savaşındaki   cephedeki şehit sayısının 60  bin civarında olduğunu   Ruslara esir düşen esirlerin  Sarıkamış hamamlı civarındaki Rus esir kampında  yaklaşık 30.000 askerin şehit olduğunu yazmaktadır. Örneğin  tomask kampındaki 1400  osmanlı askerinden  sadece   200 kişi kaldığını yazan ramazan balcı  esirlere  Rusların  elbise vermedikleri, tedavi etmedikleri,zorla  yol yapımında çalıştırdıkları,  telgraf telleriyle her gün kırbaçlanan Osmanlı askerlerinin  1916  yılı ağustosuna kadar   64.000  şehit verdiğini yazmaktadır.  5 yıl 8 ay 13 gün sonra 2 bine yakın esir dönebildi.

Şehitlerimizin kemikleri yıllarca dağlarda kaldı.orman ve dağlardaki kemikleri 1963 yılında 3.ordu  komutanı orgeneral Refik tulga tarafından toplandı ,defnedildi,anıt yapıldı.

Savaştaki  şehitlerle ilgili sayılar tartışmalıdır.

Türk arşivlerine göre 50 bin

Rus ve alman kaynaklarına göre 90 bin.

Kur.alb.sarık atak a göre 108.bin

Mareşal Fevzi çakmak a göre 60 bin

Doç.dr ramazan balcı ya göre 30 bin

Gazi Mustafa kemal Atatürk Sakarya savaşında bir erini bile kırdırmamak için ayrıntılı bir plan yapmış,direnmiş 129.041 askerle   22 gün savaşmış  5713 şehit vermiştir.şehitlerin savaşcı sayısına oranı % 4  dür.

30 ağustos 1922  de Dumlupınar’da Atatürk 207.944  mehmetçik ile  400 km yol katedip savaşmış 2543  şehit verilmiştir.

Sarıkamış’da şehitlerin savaş’cı sayısına oranı % 91  olmuştur.peki bunca hatalar neden yapılmıştır.
bahri  KILINÇEL

SARIKAMIŞ’DA NE OLDU (13)

Bunun nedeni ise  Enver paşanın yaşamında gizlidir.  balkanlarda ittihat terakkiye katılmış ,almanyada   askeri  ateşelik   yaparken almanlar tarafından adeta devşirilmiştir.  almanların etkisiyle PAN TURANİZM-PAN İSLAMİZM hayallerin kapılmış, Osmanlı sarayını basarak  meşrutiyeti ilan etmiş,32 yaşında tabur, alay komutanlığı yapmadan yarbay rütbesinde  kendisini harbiye nazırı yaptırmıştır.18 gün sonra general olmuş.13 yaşındaki Abdülhamit’in yeğeni Naciye sultan ile evlenip saraya damat olmuştur.dindardır, kadercidir  kocamustafa paşa semtinde  falcı Hadiye adlı kadına gitmiş falcı gelecekten haber  vermiş”yürü atıl,senin önünde açılmayacak kapı yoktur.ordulara komuta edeceksin ,dünyaya egemen olacaksın.” Dediğine  inanmıştır. Tarihçe   büyük misyonu olduğuna inanıyor ancak jeopolitik denen tarih ve coğrafi  şartlarını bilmiyordu. Diyen araştırmacılar  vardır.

Bir jeopolitik uzmanı şöyle der” orta asya bütün fatih ruhu yaşayanlar için deneme alanıdır. tüm cihangirler için alın yazısıdır.”

Kazım Karabekir paşa anılarında anlatır. “bir gün imzaya girdiğimde  “kazım kaşımdaki beyazlık cihangirlik belirtisi diyorlar sen ne dersin  dediğinde .hayretler içinde kaldım”

Enver paşa  Napolyon hayranıdır. odasında her yerde bol bol Napolyon resimleri vardır. kaçıp sürgüne gittiği  Moskova’da 1920 yılında 1  mayıs günü kızıl  meydanda akan yüzbinleri   seyrederken bir Napolyon albümünün kenarına kırmızı mürekkeple şunları yazmıştır.” Benide  Napolyona benzetmişlerdi kabul etmem  çünkü ben ikinci adam olmam.”

4 ağustos 1922 de  Tacikistanın Pamir dağları eteğindeki  Balçevandaki  Çeğan tepesinde Ruslarla çarpışırken  şehit olmuştur. Mezar yıllar sonra Türkiye’ye getirilmiştir. Botları, elbisesi, kılıcı, cebinden çıkan kuranı kerimi, dürbünü moskova’daki askeri müzededir.

Sarıkamış harekatı  savaş planı olarak mükemmel bir plandır. harekatın başarısızlığındaki asıl hata mevsimin ve doğa şartlarının ağırlığından çok,özellikle  bu komutanların harekatın  yapılış tarzındaki aceleci, inatçı ve kendi başına buyruk  tavırlar sergilemeleridir. eğer lojistik yönden iyi hazırlanmış,stratejik ve taktik kurallara uygun ,komutanların birlikte düşünüp ,birlikte  karar aldıkları  planlı bir harekatla Sarıkamış  alınabilirdi. Faciyayı  doğuran nedenler    1. Kış Rusların general kış dedikleri  ordu bu yüzden felç olmuştur.2. Enver paşanın deneyimsizliği, çılgınca hareketleri 3.hafız hakkı paşanın deneyimsizliği 4.  komuta heyetinin   görev aşkı eksikliği 5. askerlerin maneviyatı kırılmıştı  donan askerlere ve açlığa ilgi gösterilmemesi.

Kurmay binbaşı ali ihsan ( sabis)  durumu şöyle anlatmaktadır.” Bir savaşı  kazanmak için ondan önce  barış yıllarında hazırlanmak gerekir. Eğer zorunlu olmayan işlere harcanan paralarla savaş stokları oluşturulsaydı  ,savaşta gerek asker,gerek halk ve gerekse millet için gerekli yedek erzak,buğday arpa,şeker,gaz,demir, ve benzerleri  daha barış zamanında ambarlara konsaydı ,hastaneler ıslah edilseydi,sonradan askere  ve halka arpa,mısır,kestane ,nohut,hatta  tahta talaşı karıştırılmış ekmek,keçiboynuzu karıştırılmış un,kurtlu fasulye yedirmez,şekersiz çay içirmezdik. Savaş  kendi başına bir ekin biçimidir. barış zamanında ne ekilmişse savaş zamanında o biçilir.”
bahri  KILINÇEL

SARIKAMIŞ’DA NE OLDU (14)

Sarıkamış savaşı sonunda Erzurumdaki yaralı ve donukların çoğunluğu hayatını kaybettiler. Buradaki askeri doktorları İstanbul değiştirmek istediğinde doktorlar hepimiz tifüsü atlattık yeni gelenler bu hastalığa bulaşmasın diye değişimi reddettiler. Çünkü tifüse bir kere yakalanan bir daha yakalanmıyordu.

Sarıkamış sonunda neler oldu

1.İngilizler hem süveyş kanalına hemde  çanakaleye saldırdılar.

2.Ruslar Trabzoncu işgal edip,Erzurumu  alıp,Erzincana   ilerlediler.Bitlis,muş,Rusların eline geçti.yunanlılar tüm egeyi işgal ettiler. Ermeniler doğuda  Türkleri katlettiler.

3.Asker kaynağı azalınca  45 kg gelen her genç askere alındı. Çanakkale savaşına tüm okul öğrencileri katıldı. Nitelikli elemanlar yok oldu.

4.Tarımla uğraşan genç güç yok olunca boşluk doğdu kadın’lar,  kızlar,çocuklar,yaşlılar bağ bahçe tarla işleyemez olunca kıtlık oldu.ekmek bulamayan Anadolu halkı süpürge tohumu bulamacıyla karnını doyurdu.

Atatürk anılarında Enver paşayı ziyaret etmiş” rengi solmuş bir vaziyetteydi, solmuş ,zayıflamış bir haldeydi.”

“Biraz yoruldunuz” dedim

“Yok o kadar değil ”

“Ne oldu”

“Çarpıştık o  kadar ”

“Şimdi vaziyet nasıl ”

“Çok iyidir. “Enveri fazla üzmek istemedim diye  yazar.

Sarıkamışdan çıkarılacak dersler

1.liderinizi doğru seçiniz

2. ekonomik bağımsızlığı olmayan ülkeler özgür değildir.

3. bu ülke toprakları kolay kazanılmamıştır.

Sarıkamış  dramını halkımız  türkülere, ağıtlara,destanlara  yazmıştır.

“oltudan çıktık da Sarıkamış

Akıl almaz orda yatan üleşe

Askeri kırdıran Enveri paşa

Kitlendi kapılar mekan ağladı”

 

“Enver paşa paşaların zireği

İşiten düşmanın titrer yüreği

Hürriyet mülkünün ortadireği

Sakla bari hüdam amandır bugün”

 

29 Aralık 2015 Salı 08:27

YAZARIN SON YAZILARI
SARIKAMIŞ’DA NE OLDU (5) - 16 Aralık 2015
SARIKAMIŞ’DA NE OLDU (4) - 15 Aralık 2015
SARIKAMIŞ’DA NE OLDU (3) - 15 Aralık 2015
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ