MİLLETVEKİLİ ÖZKAYA, “YÜZDE 50+1 SİYASAL SİSTEMİN MAYASINI BOZABİLİYOR”

MİLLETVEKİLİ ÖZKAYA, “YÜZDE 50+1 SİYASAL SİSTEMİN MAYASINI BOZABİLİYOR”

AK Parti Milletvekili Av. Ali Özkaya, “Başkanlık Seçimlerinde Mutlak Çoğunluk Bulunmayan Ülkeler” incelemesini tekrar paylaştığını açıkladı.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya, Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 50+1’lik sistemin çok önemli ve güçlü bir siyasal temsili sağladığını belirtti.

Ali Özkaya, konu hakkında şu ifadelere yer verdi: “14 ve 28 Mayıs 2023 tarihilerinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde görüldü ki, yüzde 50+1’i almak için bütün benzemezlerin bir araya gelmesine ve siyasal sistemin mayasının bozulmasına da sebep olabiliyor. Çok iyi niyetle getirilmiş bir kural daha çok siyasal bölünmeye ve küçük partilerin siyasal şantajına da açık hale geliyor. 27. Dönemde TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığına yaptırdığımız ‘Başkanlık Seçimlerinde Mutlak Çoğunluk Bulunmayan Ülkeler’ incelememizi tekrar paylaşıyoruz. Ülkeler kendi siyasal tecrübe ve birikimlerine göre kurallar geliştirmiştir. Şimdi bize düşen yeni anayasa hazırlama sürecinde bu kuralı siyasi tarihimizdeki birikimlere ve ihtiyaçlara uygun olarak yeniden düzenlemektir. Bunun yapılacağı yer TBMM, yöntemi ise yeni Anayasa’dır.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“Dinar, Zeka Oyunlarıyla Bilgi Yarışmasına Ev Sahipliği Yaptı”

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.