PROJE OKULLARI

  • 06 Nisan 2021
  • 432 kez görüntülendi.
PROJE OKULLARI
REKLAM ALANI

PROJE OKULLARI

 

Ülkeler arasında yaşanan yoğun rekabette eğitim en ön sırada yer almaktadır. Bu nedenle kalkınmada sürekliliği sağlamak için ülkemizde eğitime yapılan yatırım sürekli şekilde, artarak devam etmektedir. Okullarımızın her biri; öğretmen, alt yapı ve teknolojik donanım bakımından gerçekten iyi bir seviyede. Okullarımız arasında bir de proje okulları var. Proje okullarının işleyiş olarak diğer okullardan pek bir farkı yok. Ancak isminden de anlaşılacağı üzere bu okullarda proje uygulamaları yapılmaktadır.

REKLAM ALANI

 

Geçtiğimiz günlerde Afyon bölgesinde yayın yapan haber siteleri ve sosyal medya platformlarında şöyle güzel bir haber yayınlandı:

 

Bölgemizin aktif milletvekili Ali Özkaya, Afyon’da 3 Anadolu İmam Hatip Lisesi ile 2 Anadolu Lisesinin “Proje Okulu” olduğu müjdesini verdi.

 

Bu, bölgemiz için çok güzel bir haberdi. Peki, proje okulu nedir?

 

Proje okulları; ulusal projeler ile uluslararası anlaşma veya protokollere göre proje uygulaması yapılan eğitim kurumlarıdır.

 

Proje okullarında başarıyı etkileyen şu üç şeye dikkat edilmelidir: yönetici, öğretmen ve öğrenci. Biz buna “yönetici, öğretmen ve öğrenci üçlemesi”  diyoruz.

 

Bu okulları yönetecek okul müdürü ve müdür yardımcılarının proje okullarına uygun nitelikte ve çalışkan olmaları; kısacası, işinin ehli ve kendinden emin olmaları, bu okullardaki başarının 1. kuralıdır. Proje okullarının müdürleri, öğretmenler arasından istediği öğretmeni almak da dâhil olmak üzere geniş yetkilere sahiptirler. Bu nedenle başarı ve başarısızlık, birinci derecede okul yöneticilerine aittir.

 

Proje okullarında çalışacak öğretmenler ise kendi branşında başarılı, proje üretme konusunda yetenekli ve fedakâr olmalıdırlar. Çünkü bu okullara gelecek öğrenciler çalışkan ve zeki olacakları için öğretmenlerini branşlarında zorlayacaklardır.

 

Öğrenciler ise bu okullarda proje çalışmalarına katılacak, yoğun eğitim materyali desteğiyle başarılarına başarı ekleyeceklerdir. Belli bir puanla gelecek bu öğrenciler hem derslerinde başarılı olacaklar hem de ekip çalışmasını öğreneceklerdir. Peki, bir öğrencinin derslerde başarılı olması tek başına yeterli midir? Elbette yetersizdir. Aynı zamanda bu öğrencilerin ecdadını tanıyan, anne ve babasına saygılı, ahlaklı bir kişiliğe sahip olmaları da sağlanmalıdır. Tabii öncelikle de öğretmenlerine saygılı olma davranışı kazandırılmalıdır. Çünkü öğretmenine saygısı olmayanın öğrendiğinin bereketi olmaz. Tıpkı nimete saygısı olmayanın kazancının da   bereketli olmayacağı gibi.

 

Bu proje okullarının biri de Dinar ilçemizde açılacak olan Anadolu İmam Hatip Lisesidir. İlçemiz Dinar, böyle bir okula kavuşacağı için çok şanslı. Bu okullar; ilçemiz eğitiminde yeni bir başlangıç yapacak olması, vereceği eğitimle okulda ve okul çevresinde olumlu değişimler oluşturması bakımından çok önemlidir.  Unutmayalım, iyi bir başlangıç çok önemlidir çünkü bir şey nasıl başlarsa öyle gider. İşte bu yüzden yeni açılacak proje okullarımızın da iyi bir başlangıç yapması gerekiyor.

 

Aslına bakılırsa her okulun kendine göre bir kültür ortaya koyması gerekiyor. Bu kültürün milletimizin ve ecdadımızın istikametine uygun, aile yapımızı güçlendirici bir nitelikte olması şarttır. Yani demem o ki ekonomik ve teknolojik kalkınmamızı manevi kalkınma ile desteklemeliyiz. Aksi takdirde kalkınmanın bir ayağı eksik kalır.

 

Afyon’un diğer ilçelerinde ve Dinar’da bu okulların proje okulu yapılmasını sağlayanlara teşekkür ediyoruz.

 

Bu okulların ilçelerimizdeki havayı güzel yönde değiştirmesi dileğiyle…

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ