Tarih Tekerrür Eder mi?

  • 03 Nisan 2023
  • 256 kez görüntülendi.
Tarih Tekerrür Eder mi?
REKLAM ALANI

Tarih Tekerrür Eder mi?

 2. Abdulhamit, imparatorluğun en zor yıllarında büyük hizmetler yaptı. Eğitim ve altyapı başta olmak üzere pek çok alanda devrim niteliğinde atılımlar gerçekleştirdi. Osmanlı İmparatorluğu’nun toprak bütünlüğünü korudu. Ancak muhalif olanlar Onu tahtından indirmek için yedi düvel ile işbirliğine girdiler .Sultan II. Abdülhamid, sonunda “adalet, hürriyet, müsavat” sloganları arasında Kazım Karabekir Paşa’nın ifadesi ile “sünnetsizlerin çoğunlukta olduğu Selanik’ten gelen birlikler” tarafından darbeyle tahttan indirildi. Sırf muhalefet olsun diye ülkeye hizmet edenlere haksız saldırılarda bulunanlar, iktidarı ellerine geçirdikten kısa bir süre sonra ülkeyi tarumar ettiler. Ülkeyi yangın yerine dönüştürdüler. Artık “müsavat, adalet, hürriyet” diye bağıracak bir ülke kalmamıştı.

  1. Abdülhamid Han iktidarı döneminde ona şiddetli muhalefet edenlerden biri olan Filozof Rıza Tevfik(Bölükbaşı), yıllar sonra bir şiir yazarak onun ruhundan şöyle özür diler:

(Bugün de haksız ve saplantılı eleştirileri seslendirerek muhalefet ettiklerini zannedenleri uyarmak için bu şiirin bazı bölümlerini hatırlatıyorum.)

REKLAM ALANI

“Nerdesin şevketlim, Sultan Hamid Han? /  Feryâdım varır mı bârigâhına?/ Ölüm uykusundan bir lâhza uyan,/ Şu nankör milletin bak günâhına.

Târihler ismini andığı zaman,/ Sana hak verecek, ey koca sultan;/ Bizdik utanmadan iftira atan,/ Asrın en siyâsî padişâhına.

Pâdişah hem zâlim, hem deli’ dedik,/ İhtilâle kıyam etmeli dedik;/ Şeytan ne dediyse, biz “belî” dedik;/ Çalıştık fitnenin intibahına.

Dîvâne sen değil, meğer bizmişiz,/ Bir çürük ipliğe hülyâ dizmişiz./ Sade deli değil, edepsizmişiz./Tükürdük atalar kıblegâhına…

Aynı dönemde ona şiddetli muhalefet edenlerden biri de  Dr. Rıza Nur’dur. Rıza Nur pişmanlığını şöyle ifade ediyor  “Abdülhamit düşmanlığı gözlerimizi o kadar kör etmişti ki mektebi terbiyeye İngiliz bayrağı dikecek kadar alçalmıştık.”

Şimdi, günümüze gelelim. ABD Başkanı Biden “Erdoğan’ı iktidardan indirmek için seçimlerde muhalefete her türlü desteği vereceğiz.” demişti. Buna itiraz edenlere soruyorum: “Bu söz söylendi mi, söylenmedi mi?”. Elbette söylendi. Geçen günlerde bir parti genel başkanı da II. Abdülhamid Han Dönemi’ni hedef almış ve “O dönemin öznesi Abdülhamid ise bugünün öznesi de Erdoğan’dır.” demiş; benzer şekilde “Kahrolsun istibdat, yaşasın adalet, hürriyet, müsavat!” naraları atmıştı.

Peki, tarih tekerrür eder mi? “Eğer tarihten ders alınsaydı eder miydi tarih tekerrür?” demiş büyük şair Mehmet Akif Ersoy. Demek ki bazıları “Gerekirse tarihi tekerrür ettiririz.” diyorlar. Bunun için de sık sık yabancı büyükelçilerle görüşme yapıyorlar. Kameralara yakalanınca da “Yemek yiyemez miyiz, toplantı yapamaz mıyız?” vb. açıklamaların arkasına sığınıyorlar.

Peki, Recep Tayyip Erdoğan’ı bu dönemle eşleştirerek ne söylemek istiyorlar? Demek istiyorlar ki:

“2015’teki bir ayaklanma provası ile seni halledemedik, 2016’daki darbe girişimi ile seni bertaraf edemedik, savaşlarda yenemedik, pandemiyle yola gelmedin, ekonomi operasyonlarımızı boşa çıkardın, terörü sıfırladın, 200 yıldır yapılamayan silahları ürettin, uçak yaptın, helikopter yaptın, gaz buldun, petrol buldun, depremler oldu hâlâ ayaktasın, terör koridoruna izin vermiyorsun vs. Bizim istediğimiz rotaya da girmiyorsun, ne yapalım seni indirmeye karar verdik. Atan Abdülhamit’i nasıl hallettiysek aynı yöntemle seni de halledeceğiz.”

Bu durumlara sebep Tayyip Erdoğan düşmanlığını körüklemek için başvurmadıkları  sanal algı operasyonu, sanal provakasyon, sosyal medyada  yalan vs olmak  üzere propagandanın her türlüsünü kullanarak bazı kişilerin gözünü körleştirdiler.  Gözlerini o kadar körleştirdiler ki  seçimde oy almak için PKK terör örgütüne ve sahiplerine bile sıcak bakmaya başladılar.

 

Peki, bu kadar başarılı iş yapabilen bir lideri alt etmeye çalışanlara -içteki iş birlikçileri dâhil- bu millet pabuç bırakır mı?  Körleşenler, elini gözüne götürüp biraz ovalasa etrafına bir tarafsız bir gözle baksa her şeyi net görecektir. “Patlıcan, soğan ve patates fiyatları” ile gözüne çekilen perdeleri yırtacak ve hakikati tüm çıplaklığıyla göreceklerdir. Elbetteki sağduyulu düşünen Milletimiz tarihin tekerrür etmesine izin vermeyecektir.

 

Recep Tayyip Erdoğan iktidardan insinde gerisi ne olursa olsun diyenleri, bunun için yedi düvel ile işbirliğine girenleri, vatana ihanet edenlerle beraber olanları  Rabbime havale ediyorum.

 

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ