Hastanemizde sigara bıraktırma polikliniği hizmeti verilmektedir

  • 03 Kasım 2023
  • 27 kez görüntülendi.
Hastanemizde sigara bıraktırma polikliniği hizmeti verilmektedir
REKLAM ALANI
Hastanemizde sigara bıraktırma polikliniği hizmeti verilmektedir
Sigarayı bırakmayı düşünenlerin göğüs hastalıkları polikliniğine başvurması önerilir
Sigaranın her dozu zararlıdır. Vücudun her kısmına zarar veren binlerce kimyasal içerir. Yüksek bağımlılık yapıcı etkiye sahiptir.
Sigara kronik hastalıklara neden olduğu için hayat kalitesini düşürüyor ve kişinin maddi kaybına yol açıyor. Sigara kullanımı bir alışkanlık değil, bir madde bağımlılığı olarak tanımlanıyor. Sadece kullanana değil, maruz kalana da zarar verir. Beyinde norepinefrin ve dopamin düzeyini artırarak uyarıcı, öforik ve keyif verici etki oluşturur. Sigarayı bırakma şekline göre başarı oranı aniden bırakanlarda %80 iken, azaltarak bırakanlarda % 6’dır. Sigarayı azaltarak değil, aniden bırakmalısınız.
Sigarayı bırakmanın faydaları ,
Sigara bırakmanın faydaları ilk andan itibaren ortaya çıkar. Sigara bırakıldıktan sonra ilk 20 dakikada kalp hızı ve kan basıncında düşme görülür. 12 saat sonrasında ise dolaşım sisteminde bulunan karbonmonoksit düzeyi normale döner. Birkaç ay içinde dolaşım sisteminde ve akciğer işlevlerinde düzelme başlar. Sigara bırakıldıktan 1 yıl sonra koroner kalp hastalığı riski yarıya düşerken 15 yıl sonra sigara içmeyenler ile aynı seviyeye düşer. Ayrıca yine belli bir süre sonra çeşitli kanserlerin oluşum riski de azalmaya başlar.
REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ