Akçin “Gençlerimize Ömürlük Bir Meslek Kazandırıyoruz”

  • 06 Aralık 2023
  • 15 kez görüntülendi.
Akçin “Gençlerimize Ömürlük Bir Meslek Kazandırıyoruz”
REKLAM ALANI

Akçin “Gençlerimize Ömürlük Bir Meslek Kazandırıyoruz”

Son dönemlerde gerek kamuda gerekse özel sektörde önemli bir meslek kolu haline gelen özel güvenlik, iş arayan gençlerin umudu haline geldi. Devlet kurumlarında yüksek oranda alım yapılmasıyla dikkat çeken özel güvenlik istihdamı, toplum nezdinde vazgeçilmez bir meslek dalı olarak görülmekte.

Konuya dair açıklamalarda bulunan Dinar Özel Güvenliğin kurucusu ve yöneticisi Fahri Akçin, özel güvenliğin gerek kamu gerekse özel sektörde her daim rağbet gören bir iş kolu haline geldiğini belirtti. Akçin açıklamasında “Günümüzde özellikle gençlerimizin en büyük problemi işsizlik. Buna karşın özel güvenlik hızla büyüyen ve her daim personele ihtiyaç duyan bir hizmet sektörü. Başta devlet alımları olmak üzere, özel sektörde de çok büyük personel ihtiyacı mevcut. Yoğun bir arz var ve bu arza karşılık gençler arasında ciddi bir talep oluşmuş durumda, Bu durumsa gerek günümüzde gerekse gelecek zamanlar için özel güvenlik alanında yeni büyümelerin olacağının göstergesidir” dedi.

REKLAM ALANI

Güvenlik personeli olmak isteyen gençler, özel güvenlik kurumlarından silahlı veya silahsız sertifika alabilmekte. Ayrıca bünyesinde Özel Güvenlik Bölümleri olan Meslek Yüksek Okullarında iki yıl okuyarak silahsız özel güvenlik olarak mezun olabilmekteler. Özel güvenlik kurumlarında sertifika almak isteyen kişiler, eğitimlerinin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından açılan sınavlardan da başarılı olmak zorunda. Silahlı özel güvenlik olmak isteyenler ayrıca atış sınavından da başarı sağlamalılar. Eğitim + sınav olarak işleyen özel güvenlik eğitimi sertifika programı, yönetmeliklerin usulü ve yaptırımları eşliğinde bir kontrolle tamamlanmakta.

İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak, Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Daire Başkanlığıyla koordineli ve denetimli hareket ettiklerini ve özel güvenlik eğitiminin son derece titiz bir süreç olduğunun altını çizen Dinar Özel Güvenlik Müdürü Fahri Akçin “5188 sayılı Kanun ve ilgili Yönetmeliği olan, hata payına yer bırakmayan bir sistemle şekilleniyor özel güvenlik. Gerek bizler gerekse öğrencilerimiz için oldukça ciddi bir işleyiş hakim. Biz sektörde 15 yıldır hizmet veriyoruz. Ama öncesinde şahsıma her açıdan adına büyük kazanımların olduğu bir çalışma hayatım oldu. Dışişleri Bakanlığı bünyesinde yurtdışında uzun yıllar misyon korumada Güvenlik Ateşesi olarak hizmet verdim. Bürokrasi de dediğimiz sistemsel işleyişe dair ülkemizin birçok ilinde emniyet personeli olarak çalıştım. Tüm bu tecrübeler bana hata payı sıfıra yakın, her açıdan oldukça donanımlı bir eğitim kurumu olan Dinar Özel Güvenliği kurmamda ve bunca yıldır yüzümüzün akıyla yönetmemde tecrübe oldu. Memleketim olan Dinar’da gençlerimize özel güvenlik gibi bir alanda eğitim olanağı sunmak, binlerce insanın hayatına dokunabilmek hem onur hem de gurur verici. Mesleğe başlayan öğrencilerimiz teşekkür ziyareti için gelirler. Daha sonraları ise güvenlik kartlarını yenilemek için tekrar bizi tercih ederler. İnsanların bu şekilde geri dönmeleri, hayatlarına olumlu olarak dokunabildiğimizi görmek, hem onur hem mutluluk kaynağımız. Sıcak, samimi ve saygılı bir ortamda ağırlıyoruz öğrencilerimizi. Daha ilk haftadan heyecan ve streslerini yenmeleri için profesyonel bir ekiple koordineli olarak hizmet veriyoruz. Özel güvenlik olmanın önemini ve ciddiyetini bilen, özgüveni ve ifade yeteneği tam bireyler yetiştirmek amacımız. Eğitimleri bitse dahi sınav dönemine kadar kursumuza gelip soru çözme, atış bilgisi gibi konularda öğrenci desteğimiz mevcut. Dikkat çekmek istediğim bir noktada yaş sınırı. Benim 43 yaşında kamu personeli olan güvenlik sertifikasını bizden almış arkadaşlarım var. İnandılar, azmettiler, çalıştılar ve başardılar. Aynı şekilde gençler arasında özellikle üniversite mezunları arasında özel güvenlik sertifikası almak neredeyse elzem oldu. Üniversiteyi bitiren gençler hemen güvenlik sertifikası alıp hayata atılmak istiyor. Böyle düşünmeleri aslında her açıdan önemli. Atanma kaygısı yüzünden ekonomik ve sosyal sıkıntılar yaşayan gençlerimiz, iş sahibi olma, çalışabilme mutluluğuyla çok yönlü olarak mücadele etmeye başlıyor, hayattan kopmuyor, umutsuzluğa düşmüyor ” dedi.

Öğrenci potansiyellerinin yalnızca Dinar’la sınırlı kalmadığının, civardaki tüm ilçelerden hatta yakın illerden dahi öğrencilerinin olduğunu belirten Akçin sözlerini “ Kuruluşumuzdan itibaren asıl amacım memleketime hizmet etmekti. Çok şükür bunu başardığımızı görmenin verdiği mutluluk en önemli motivasyon kaynağımız. Dinar nezdinde tüm Afyon’umuza hizmet etmek, gençlerimizin elinden tutmak düşüncesiyle hareket ediyoruz” diyerek sürdürdü.

Özel güvenlik sertifikası almak isteyen gençlerin eğitim sürecinde aldıkları derslerden de bahseden Akçin, silah kullanımından ilk yardım bilgisine, özel güvenliğin kanun ve yönetmeliklerinden X- Ray Cihazı ve CCD TV. olmak üzere çeşitli cihazların kullanılmasına, etkili iletişimden madde bağımlılığına kadar çok yönlü bilgilerin teorik ve uygulamalı olarak verildiğinin altını çizdi. Dinar Özel Güvenlik Kurumunda eğitim alan öğrencilerin sınav başarısının Türkiye ortalamasının üzerinde olduğuna da değinen Akçin açıklamasını “ Hayat boyu eğitim bizim mottomuz. Ben tüm bu yoğunluğun arasında 3. üniversitemi okuyorum. Çünkü gelişmek ve değişmek ancak eğitimle olur. Ayrıca özel güvenlik eğitimi birçok alanı kapsamakta. Öğrencilerimize de aynı düşünceleri aşılamaya çalışıyoruz. Alana yabancı olan ama büyük ilgisi bulunan gençlerin eğitilmesi büyük bir deneyim ve sistemsel bir çalışmayla mümkün. Hele ki silah kullanımı ve atış bilgisinde, hayatında eline hiç silah almamış gençlerimizin gerek atış gerekse teorik eğitimle sınavlarda hedefi büyük ölçüde vurmalarını sağlıyoruz. Etkin ve yeterli bir güvenlik personeli kendini birçok alanda verilen eğitimlerle geliştirmiş olmalı. Gerek toplum gerekse kişilerle iletişimde özgüveni tam, yaptığı işin sorumluluklarını bilen, öngörüleri açık ve olaylara çok yönlü hakimiyeti olan bireyler olarak kursiyerlerimizin yetişmesi için en az 4 yıllık Fakülte mezunu Hocalarımız, uygulama ve teorik sınıflarımız, poligon eğitimimizle, kısa bir süre içerisinde her açıdan hazır güvenlik personelleri yetiştirmeyi amaçlıyoruz” diyerek konuşmasını devam ettirdi.

2024 yılında daha kapsamlı çalışmalara imza atmayı hedeflediklerini belirten Dinar Özel Güvenlik Yöneticisi Fahri Akçin bölgedeki gençleri özel güvenlik konusunda bilgilendirmek amacıyla birçok çalışma başlatacaklarının altını çizdi.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ